Ruj için kötü bir haber daha

THY hosteslerine platin sarısı, kızıl saç ve kırmızı ruj yasağı tartışılırken yurtdışında yapılan bir araştırma rujlardaki tehlikeye dikkat çekiyor.

Ruj için kötü bir haber daha

THY hosteslerine platin sarısı, kızıl saç ve kırmızı ruj yasağı tartışılırken yurtdışında yapılan bir araştırma rujlardaki tehlikeye dikkat çekiyor.

rujlarAraştırmaya göre rujlarda metal seviyesi insan sağlığına zararlı derecede yüksek. Önceki araştırmalar bu konuda bazı endişeleri yükseltirken, son yapılan araştırma çok popüler markaların rujlarında da ağır metallere rastlandı. Rujlarda pillerde kullanılan ve kanserojen, ağır toksik bir madde olan kadmiyum, krom, alüminyum ve diğer metallere rastlandı.

TEHLİKELİ BOYUTTA

California'daki ünlü Berkeley Üniversitesi'nden, araştırmayı yürüten ekibin başındaki Profesör Katharine Hammond "Rujlarda 9 farklı ağır metalin olup olmadığını inceledik ve hemen hepsinde bu maddelerin olduğunu tespit ettik. Ancak bu ağır metallerin düzeyinin olması gerekenden çok daha yüksek oranda olduğunu belirledik." dedi. Araştırmacılar sekiz farklı ruj ve 24 farklı dudak parlatıcısını inceledi. Hammond: Kadmiyum, krom, alüminyum ve manganez metalleri bizi gerçekten endişelendirecek boyuttaydı. Örneğin fazla kadmiyum ciddi böbrek problemlerine neden olabilir." dedi. Uzmanlar bu sonuçların kadınları paniğe sürüklememesini ancak araştırmaların derinleştirilmesi gerektiğini, bunun sadece bir ön araştırma olduğunu belirtiyor. HÜRRİYET SAĞLIK
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Randevu Al