RUHUNUZA İYİ GELEN BESİNLER

Amerikan erkek sağlık dergisi Men’s Health’in “sağlıklı besinler” listesinde yer alan 48 besinden, erkeklerin daha iyi bir ruhsal duruma sahip olmaları için tüketmeleri gereken 9’u şöyle:

RUHUNUZA İYİ GELEN BESİNLER


1- Bakla: Mutluluk hormonu dopamini üreten levodopa maddesini içeren bakla ayrıca lif, protein ve vitamin deposu.


2- Hindi: 200 gram hindi 480 miligram triptofan sağlıyor. Triptofan da mutluluk hormonu serotoninin salgılanmasına yardım ediyor.

3- Kuşkonmaz: Günde 4 adet kuşkonmaz tüketmek, günlük alınması gereken folik asit miktarının yüzde 20’sini karşılıyor. Kuşkonmazın buğulama olarak pişirilerek servis edilmesi öneriliyor.

4- Patates: 250 gram patates tüketmek, keyfi arttıran serotonin salgılanmasını tetikliyor ve B6 vitaminin günlük alınması gereken miktarının yarısını karşılıyor.

5- Esmer pirinç: Manganez, selenyum ve magnezyum kaynağı esmer pirinç, beyaz pirinçten daha fazla B vitamini ve demir içeriyor.

6- Portakal: Endocrinology Dergisi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, C vitamini stresi büyük ölçüde azaltıyor.

7- Karabuğdaydan yapılmış erişte: Dengesiz bir ruh haline yol açan kan şekeri seviyesinin dalgalanması, zengin miktarda triptofan içeren karabuğdaydan yapılmış erişte ile dengelenebiliyor.

8- Kıvırcık lahana: Sadece  15 gram kıvırcık lahana tüketmek değişken ruh halini engelleyen K vitamini ihtiyacını karşılıyor.

9- Karides: 100 gram karides yemek günlük alınması gereken triptofan miktarının tümünü, selenyum ihtiyacının yarısını karşılıyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al