Ruhumuzu oruç tutup temizledik

Bir ay boyunca tuttuğumuz oruç ile sadece bedenimizi dinlendirmedik. Prof. Dr. Nevzat Tarhan'a göre aynı zamanda ruh sağlığımız açısından da oruçtan nasibimizi alabildik.

Ruhumuzu oruç tutup temizledik

"Oruç tutun ki sıhhat bulasınız" Hadis-i Şerifi'nde de ifada edildiği gibi tuttuğumuz oruç ile hem bedenimizi hem de ruhumuzu yeniledik. Bedenimizi açlık sınavından geçirip sabrı öğrendik. Verilen sadaka ve zekatlarla toplumun iki ucundaki insan topluluğu arasında Ramazan ayı dolayısıyla yeni köprüler kuruldu. “Onbir ayın sultanı” olarak anılan Ramazan ayının insan bedeni ve ruhu üzerinde onarıcı bir yanı olduğunun altını çizen Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu mübarek ayın insan ruhunda adeta koruyucu hekimlik görevi yaptığını dile getiriyor. Tarhan, Ramazan ayının şifa ayı olduğunu belirtiyor ve ekliyor: "Bedenimize şifa olduğu gibi ruhumuza da şifadır." Kişinin Yaratıcı ile iletişimini, kendi iç dünyasını ve diğer insanlar ile ilişkilerini, gözden geçirmesine, iyileştirmeler yapmasında orucun etkisi olduğunu dile getiren Tarhan, etkili olan orucun direkt faydalarının yanında hemen hissedilmese de uzun süreli insan ruhunda onarıcı faydaları bulunduğunu söylüyor. Tarhan, Ramazan ayının manevi havasını tenefüs etmenin sonucunda kişiye sağladığı faydaları ise şöyle sıralıyor: "Yapılan çalışmalarda olumlu düşünen, stresini kontrol eden, daha çok gülen, ümit taşıyan, kişilerde hastalıklar ortaya çıkmadan beynin salgıladığı iyileştirici kimyasallar ile bağışıklık sistemleri güçleniyor ve hastalık ortaya çıkmadan önlenebiliyor. Beyinde olumlu düşünce doğal serotonin üretilmesine etki ediyor. İyileştirici etkinin olması için; ilaç ve yapay yollarla değil doğal yollarla üretilen serotonin çok daha değerli. Ramazan beyindeki bu olumlu düşünceleri harekete geçirmede son derece etkili bir rol oynuyor."

Prof. Dr. Nevzat Tarhan'a göre yine Ramazan ayında öne çıkan yardımlaşma duygusunun kişinin ruh sağlığı üzerinde son derece olumlu etkisi olduğunu belirtiyor ve ekliyor: "Artık Batı'da başkasını mutlu etmenin ruh dünyasındaki olumlu etkisini keşfetti."

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Randevu Al