Deprem Travma Psikolojisi

Ruhsal yönü güçlü çocuk yetiştirme kuralı

Ruhsal bakımdan güçlü olan çocuklar dünyanın zorluklarına karşı hazırlıklıdır.

Ruhsal yönü güçlü çocuk yetiştirme kuralı

Ruhsal bakımdan güçlü olan çocuklar dünyanın zorluklarına karşı hazırlıklıdır.

cocukruhsalOnlar, problemleri verimli bir şekilde çözme, başarısız olduğunda etkin bir şekilde kendini toparlama ve zorluklarla kolayca başa çıkma yetisine sahiptir. Çocuklarımızın güçlü bir iç yapıya sahip olmasını sağlamak demek, onlara hayatın küçük veya büyük tüm güçlükleriyle başa çıkma becerisini kazandırmak demektir. Ruhen güçlü çocuklar ters davranışlarda bulunmaz veya duygularını bastırmaz. Aynı zamanda inatlaşmaz veya karşısındakine kaba davranışlar sergilemezler. Ruhsal gelişimi geliştirmek demek, çocuklarımızda dirençli bir iç yapı inşa etmek ve sahip oldukları kapasiteyi tümüyle kullanmalarını sağlayacak cesaret ve özgüveni kazandırmaktır.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Çocuklarımızın ruhsal gücünü geliştirmek üç yönlü bir yaklaşım gerektirir: -Olumsuz düşünceleri bir yana bırakıp daha gerçekçi düşünceleri benimsemeyi öğretmek, -Duygularını kontrol etmeyi öğrenmelerini sağlamak ki böylece duygularının onları kontrol etmesini engellemek, -İçinde bulundukları şartlar ne olursa olsun üretken ve olumlu bir tutum sergileme yöntemini onlara aşılamak. Çocukların daha güçlü bireyler olarak büyümesi için kullanılabilecek çok çeşitli ebeveynlik yöntemleri, disiplin teknikleri ve eğitim materyalleri mevcuttur. İşte çocuğunuzun ruhsal gücünü inşa etmesini sağlamak için 10 yöntem:

ONA ÖZEL BECERİLER KAZANDIRIN

Disiplin, ceza vermek değil, öğretici olmaktır. Çocuğunuzun kötü davranışlarını, ona, problem çözme, dürtülerini kontrol edebilme ve özdisiplin gibi özel becerileri öğretmenize fırsat veren durumlar olarak değerlendirin. Böylece çocuğunuz, onu dürtülerine yenik düşürebilecek kimi tehlikeli durumlarla veya zor şartlar ya da aşılması güç başarısızlıklarla yüzyüze gelse bile, sahip olduğu bu beceriler sayesinde olumlu yönde ve üretken davranmayı bilecektir.

HATA YAPMASINA İZİN VERİN

Çocuğunuzun hata yapmasına ve bu hatalardan önemli hayat dersleri çıkarmasına izin verin. Ona, hataların öğrenme sürecinin bir parçası olduğunu, yanlış yaptığı için utanmasına veya kendini kötü hissetmesine gerek olmadığını öğretin. Eğer çocuğunuz için bir tehlike oluşturmayacaksa, yaptığı hatanın doğal sonuçlarıyla karşılaşmasına izin verin ve bir dahaki sefere aynı hataya düşmemek için ne yapması gerektiği hakkında onunla sohbet edin.

OLUMSUZ DUYGULARI YATIŞTIRIN

Çocuklar, kendilerini azımsadıkları ya da hep daha kötüsünü düşünmeye meyilli oldukları durumlarda, ruhsal olarak güçlü hissetmekte zorlanırlar. Çocuğunuza, olumsuz düşünceleri susturmayı ve daha gerçekçi düşünmeyi öğretin. Hayatın kaçınılmaz engellerine gerçekçi ve daha iyisi, iyimser bir gözle bakmak çocuğunuzun tüm kapasitesiyle kendini gerçekleştirmesine olanak tanıyacaktır.

KORKULARIYLA YÜZLEŞMESİNİ SAĞLAYIN

Eğer çocuğunuz korktuğu şeylerden uzak durursa, yaşadığı stresle başa çıkmasını sağlayacak özgüveni kazanma fırsatını hiçbir zaman bulamayacaktır. Çocuğunuz karanlıktan korkuyor veya yeni şeyleri denemek için kendini zorlamıyor olabilir; onun korkularıyla yüzleşmesini sağlayın. Çocuklar korkularıyla başarılı bir şekilde yüzleştiklerinde, kendilerini içine soktukları güvenli bölgeden dışarı adım atmalarını sağlayacak özgüveni kazanırlar. Güçlenerek büyümeleri bu şekilde mümkün olur.

BIRAKIN, KENDİNİ BİRAZ RAHATSIZ, HUZURSUZ HİSSETSİN

Bir problemiyle boğuşmakta olan çocuğunuza yardım etmekten kendinizi alıkoymanız çok zor gelebilir fakat onu sıkıntısından kurtarmanız yalnızca hissettiği çaresizliği pekiştirmeye yarayacaktır. Çocuğunuzun sıkıntısı ister bir matematik problemi olsun, ister arkadaşıyla yaşadığı bir anlaşmazlık; bırakın biraz rahatsızlık hissetmeyi deneyimlesin. Ona problemini bağımsız bir şekilde çözme fırsatı verin. Çocukların duygularıyla başa çıkmayı başarıyla öğrenmesi, güçlü bir ruhsal yapı inşa edebilmeleri için gereklidir.

KARAKTER GELİŞİMİ ÜZERİNE YOĞUNLAŞIN

Çocuklar, sağlıklı karar vermelerini sağlayacak güçlü bir rehbere ihtiyaç duyar. Ahlaki değerlerinizi ona aşılamaya çalışın ve düzenli olarak, bu değerleri pekiştirecek hayat dersleri öğrenmesi için imkan yaratın. Örneğin, ‘’her ne pahasına olursa olsun kazanmak’’ yerine, dürüstlük ve vicdan sahibi olmanın önemini vurgulayın. Kendi değerlerine sahip olan bir çocuk, başkaları onun davranışları hakkında ne düşünürse düşünsün, sağlıklı kararlar alması muhtemel bir birey olarak yetişecektir.

ŞÜKRETMEYİ ÖNCELİK HALİNE GETİRİN

Şükretmek, çocuğunuzun güçlü bir ruhsal yapıya sahip olmasına engel teşkil edecek kendine acıma gibi yanlış tutumlara karşı iyi bir çaredir. Çocuğunuzun hayatındaki iyilikleri görmesini sağlayın, böylece en kötü günlerinde dahi şükredecek ne kadar çok şeye sahip olduğunun farkında olacaktır. Şükran duygusu bir çocuğun ruh halinde canlandırıcı bir görev üstlenebilir ve etkin bir şekilde problemleri çözmesi konusunda destekleyici bir rol oynar.

ŞAHSİ SORUMLULUK ALMAYI OLUMLAYIN

Güçlü bir ruhsal yapı oluşturmak, şahsi sorumlulukları taşımayı gerektirir. Çocuğunuz bir hata yaptığında ya da yanlış davrandığında açıklama yapmasına izin verirken mazeretler sunmasına fırsat vermeyin. Kendi düşünceleri, hisleri veya davranışları yüzünden başkalarını suçlamaya çalıştığında onu uyarın.

DUYGULARINI DÜZENE SOKMA BECERİSİNİ KAZANDIRIN

Ruhsal bir gücün yapılandırılabilmesi için çocukların duyguları konusunda keskin bir farkındalık sahibi olması şarttır. Bu, duygularını bastırmak için değil, duygularıyla başa çıkmak için sağlıklı yöntemler seçmesi açısından gereklidir. Çocuğunuza, kızgınlık, üzüntü ve korku gibi rahatsızlık verici duygularıyla nasıl baş edebileceğini öğretin. Çocuklar, sahip oldukları duyguları ve onları ne şekilde idare edebileceklerini öğrendiklerinde, hayattaki zorluklarla başa çıkma konusunda da daha hazır hissedeceklerdir.

RUHSAL GÜÇ BAKIMINDAN ÖRNEK OLUN

Çocuğunuza, anlatmak yerine ruhsal olarak nasıl güçlü olunacağını göstermek, ruhsal gücü geliştirmeye teşvik etmenin en iyi yoludur. Onunla kişisel hedefleriniz hakkında konuşun ve ona daha güçlü olma yolunda adımlar attığınızı gösterin. Kişisel gelişim ve ruhsal bakımdan güçlü olma konusunu yaşamınızda öncelikli konumda bulundurarak size engel teşkil edecek davranış ve tutumlardan uzak durun. MİLLİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Çocuğunuz evin küçük hükümdarı olmasın!
  • Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı, Prof. Dr. Nilgün Sarp depremin, çocuğun ruh sağlığı üzerine yapabileceğ
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Randevu Al