RUHSAL RAHATSIZLIK ÇEKİYOR

RUHSAL RAHATSIZLIK ÇEKİYOR

REUTERS

Avustralya'da yapılan bir araştırmada, tecavüz veya diğer cinsel şiddet kurbanı kadınların daha fazla ruhsal hastalığa yakalandıkları ve intihar oranlarının daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

 


Yeni Güney Galler Üniversitesi Psikiyatri Bölümü tarafından yapılan araştırmayı yöneten Susan Rees, önceki araştırmalara dayanarak zaten bir bağlantı beklediklerini, ancak bu ilişkinin endişe verici derecede önemli olduğunu belirtti.

Rees, bu ruhsal rahatsızlıkların sadece normalden daha fazla değil, aynı zamanda daha da ağır ve ciddi olduğunu kaydetti.

Journal of the American Medical Association tıp dergisinde yayınlanan araştırma için, bilim adamları, Avustralya İstatistik İdaresi'nin 2007'de 16 ila 85 yaşındaki 4 bin 451 kadına üzerinde yaptığı anketi kullandı.

Aile içi şiddet, tecavüz, diğer cinsel şiddet türleri ile taciz üzerinde yoğunlaşan araştırma ekibi, daha sonra ağır ankisiyete, depresyon ve ilaç kullanımı gibi ruhsal rahatsızlıkları inceledi.

İki tür şiddete maruz kalan kadınların ruhsal rahatsızlığa yakalanma oranlarının yüzde 69, üç şiddet türüne maruz kalanlarda da bu oranın yüzde 89,4'e çıktığını belirten Rees, cinsel şiddete uğramayan kadınlarda ruhsal bozukluk oranının yüzde 28 olduğunu kaydetti.

Araştırmaya göre, cinsel şiddete maruz kalmayan kadınlarda intihar oranı sadece yüzde 1,6 iken, bir tür şiddete uğrayan kadınlarda intihar oranı yüzde 6, üç veya dört çeşit şiddete maruz kalan kadınlarda da yüzde 34 gibi bir orana ulaştı.

Rees, şimdiye kadar bu alanda ulusal düzeyde yapılan bu en kapsamlı araştırmanın diğer ülkeler için de geçerli olduğunun altını çizdi.

Avustralya'da kadınların yüzde 15'i cinsel şiddet ve yüzde 8'i de tecavüz kurbanı olduğu belirtildi.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al