RUHSAL RAHATSIZLIK ÇEKİYOR

RUHSAL RAHATSIZLIK ÇEKİYOR

REUTERS

Avustralya'da yapılan bir araştırmada, tecavüz veya diğer cinsel şiddet kurbanı kadınların daha fazla ruhsal hastalığa yakalandıkları ve intihar oranlarının daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

 


Yeni Güney Galler Üniversitesi Psikiyatri Bölümü tarafından yapılan araştırmayı yöneten Susan Rees, önceki araştırmalara dayanarak zaten bir bağlantı beklediklerini, ancak bu ilişkinin endişe verici derecede önemli olduğunu belirtti.

Rees, bu ruhsal rahatsızlıkların sadece normalden daha fazla değil, aynı zamanda daha da ağır ve ciddi olduğunu kaydetti.

Journal of the American Medical Association tıp dergisinde yayınlanan araştırma için, bilim adamları, Avustralya İstatistik İdaresi'nin 2007'de 16 ila 85 yaşındaki 4 bin 451 kadına üzerinde yaptığı anketi kullandı.

Aile içi şiddet, tecavüz, diğer cinsel şiddet türleri ile taciz üzerinde yoğunlaşan araştırma ekibi, daha sonra ağır ankisiyete, depresyon ve ilaç kullanımı gibi ruhsal rahatsızlıkları inceledi.

İki tür şiddete maruz kalan kadınların ruhsal rahatsızlığa yakalanma oranlarının yüzde 69, üç şiddet türüne maruz kalanlarda da bu oranın yüzde 89,4'e çıktığını belirten Rees, cinsel şiddete uğramayan kadınlarda ruhsal bozukluk oranının yüzde 28 olduğunu kaydetti.

Araştırmaya göre, cinsel şiddete maruz kalmayan kadınlarda intihar oranı sadece yüzde 1,6 iken, bir tür şiddete uğrayan kadınlarda intihar oranı yüzde 6, üç veya dört çeşit şiddete maruz kalan kadınlarda da yüzde 34 gibi bir orana ulaştı.

Rees, şimdiye kadar bu alanda ulusal düzeyde yapılan bu en kapsamlı araştırmanın diğer ülkeler için de geçerli olduğunun altını çizdi.

Avustralya'da kadınların yüzde 15'i cinsel şiddet ve yüzde 8'i de tecavüz kurbanı olduğu belirtildi.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al