RUHSAL HASTALIKLARA TERAPİ

RUHSAL HASTALIKLARA TERAPİ

A.A

Ruh Sağlığı Hastanesinde, hastalara ilaçlı tedavinin yanı sıra çeşitli etkinliklerle de motivasyon sağlanıyor.

Hastanenin toplantı salonunda periyodik olarak düzenlenen sazlı-sözlü etkinliklerde, hastalar ziyaretçileriyle müzik eşliğinde eğlenirken, hastane yöneticileri ve doktorlar da onlara eşlik ediyor.

Hastanede, "Yetim Ali" olarak tanınan şarkıcı Ali Turaç'ın katılımıyla gerçekleştirilen etkinliği izleyen Adana İl Sağlık Müdürü Dr. Aytekin Kemik, bu tür faaliyetlerin hastalara moral verdiğini söyledi.

Kemik, "Ruhsal hastalıkları bulunanların ilaç kadar morale de ihtiyacı oluyor. Bu tür etkinliklerin olumlu sonuçlarına birebir tanık oluyoruz" dedi.

Hastane Başhekimi Dr. Bülent Demirbek ise, "Bu tür etkinlikler sayesinde hastalar arasındaki kavgalar da azaldı. Hasta, karşılıklı oynadığı, kaynaştığı arkadaşıyla kolay kolay kavga etmiyor" diye konuştu.

Başhekim Demirbek, hastaların rahatı ve konforu kadar morallerinin de yüksek tutulmasına özen gösterdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Hastanemizde motivasyon amacıyla sazlı-sözlü eğlencelerin yanı sıra el becerisi çalışmaları da yapıyoruz. Hastalarımızdan oluşan halk oyunları grubumuz da var. Hastalarımız, türkü söylüyorlar, seramik ve resim yapıyor, dantel örüyor ya da terapi bahçesinde yetiştirdikleri sebze ve meyveleri topluyorlar.
Bu uygulamalar öncesinde hastanede sık sık kavgalar oluyordu. Çünkü, hasta uğraş bulamadığında sıkılıyor, bu kez en yakınındaki kişilerle ya da hastane görevlileriyle tartışıyorlardı. Şimdi ne kavga, ne gürültü kaldı. Sazlı-sözlü etkiniklerden en az ilaçlı tedavi kadar olumlu sonuç alıyoruz."

Bu arada, Ali Turaç'ın konserinde hareketli parçalarla halay çeken hastaların, duygusal şarkılarda ise gözyaşlarını tutamadıkları gözlendi.

Konserin ardından, İl Sağlık Müdürü Aytekin Kemik'e hastalar tarafından yapılan ebruli tablolar hediye edildi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al