RUHSAL ÇÖKKÜNLÜK GETİRİYOR

RUHSAL ÇÖKKÜNLÜK GETİRİYOR

Şaban Özdemir (NP GRUP)

Her fırsatta çeşitli sosyal projelerde yer almaya özen gösteren NP GRUP, ruh sağlığını iyileştirmek için çalışıyor.

 


Sosyal sorumluluğunun hassasiyetini taşıyan ve her fırsatta çeşitli sosyal projelerde yer almaya özen gösteren NP GRUP, kamuoyunu bilgilendiriyor, ruh sağlığını iyileştirmek için çalışıyor.

NP GRUP ve Kadıköy Belediyesi'nin "Yaşlılık sürecinde unutkanlık ve psikolojik sorunları" konulu söyleşileri kapsamında ikinci söyleşi gerçekleştirildi. Fikirtepe Eğitim ve Sosyal Destek Merkezi'nde gerçekleştirilen söyleşilerin ikincisinin konusu "Yaşlılıkta Tıbbi Hastalıklar ve Ruhsal Sorunlara Etkisi" konuğu ise Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi Doktorlarından Funda Güdücü Sağır'idi.

Katılımın yoğun olduğu programda Dr. Funda Güdücü Sağır, ileri yaşlarda ortaya çıkan tıbbi hastalıkları ve bağlı görülen ruhsal problemleri anlattı. 65 yaş ve üzerinde sık görülen tıbbi hastalıkların;

Romatizmal hastalıklar
Kanser
Şeker hastalıkları
Kalp hastalıkları
İnme
Felç gibi hastalıklar olduğunu ifade eden Dr. Funda Güdücü Sağır, en çok görüleni ise kalp hastalıkları olarak değerlendirdi. Sık görülen ruhsal sorunları ise Sağır;


Uyku bozuklukları
Öğrenme ve hatırlama güçlükleri, yeti kayıpları
Depresyon ve anksiyete bozuklukları
Performans kayıpları
Kişilik değişiklikleri
Alınganlık
Bunama olarak ifade etti. Dr. Funda Güdücü Sağır bunlar arasında ise en sık görülenin ise depresyon olduğunu söyledi. . Sağır, Türkiye'de yapılan çalışmalar depresyon görülme oranını yüzde 15 olarak gösterse de bakıma muhtaç ve bakım evinde yaşayanların da göz önüne alındığında bu oranın yüzde 30'lara çıkacağını belirtti.


EMEKLİLİK RUHSAL ÇÖKKÜNLÜK MÜ GETİRİYOR

Emeklilik genellikle hızlı bir çökkünlük getiriyor. Emekliliğe kadar aktif olan kişi emeklilikle boşluğa düşüyor ve kendini yetersiz hissediyor, işe yaramadığı duygusuna kapılıyor. Başka tutunacak dalı yoksa boşluğa düşüyor.

Boşluk içinde ilişkileri bozuluyor. Sinirli, alıngan çocuksu davranışlar sergiliyor. Öncesinde kendileri için geliştirecekleri ilgi alanları olursa tam tersine olgunluk sürecinin başlangıcı olabiliyor emeklilik kişi için. Bu dönem keyifli bir dönem olmalı.

Aksi durumda emeklilikle birlikte başlayan depresyon ortaya çıkıyor. Farkındalık artıyor ve kişi vücudunu dinlemeye başlıyor. Yeni bir uğraş ortaya çıkıyor, bedensel uğraşlar. Kişi de doktor doktor gezerek zaman dolduruyor adeta.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al