Ruh sağlığınız için toplulukta şarkı söyleyin!

Müzik topluluğunda şarkı söylemek 'ruh sağlığına iyi geliyor'

Ruh sağlığınız için toplulukta şarkı söyleyin!

İngiltere'de, East Anglia Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, bir müzik topluluğunda şarkı söylemenin ruh sağlığına iyi geldiğini ortaya koydu.

Üniversite, Norfolk bölgesinde yaptığı araştırmada, topluca şarkı söylenen atölye çalışmalarının, katılımcıların ruh haline etkisini inceledi.

İlk olarak 2005 yılında, Norwich kentindeki bir akıl hastalıkları hastanesi tarafından başlatılan ve daha sonra genişletilen bu atölye çalışmalarında, katılımcılar birlikte şarkı söylüyor.

Üniversitenin araştırmasında yer alan uzmanlar, altı ay boyunca 20 kişiyle yapılan çalışmanın, şarkı söylemeyi ve sosyalleşmeyi birleştirmenin, ciddi akıl sağlığı problemi yaşayan insanların bu problemlerle mücadelelerinde olumlu etkisi olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

Araştırmanın başındaki Prof. Tom Shakespeare, bu atölyelerin katılımcılara aidiyet ve sağlıklı olma hislerini yaşattığını söyledi.

Shakespeare, ortadakinin bir koro olmamasının, bir gösteri için prova yapılmamasının, kimsenin geri çevrilmemesinin; katılımcı, rahat ve eğlenceli bir ortam ortaya çıkardığını belirtti.

Bu ortamda katılımcıların kimseyle kendi durumlarını tartışmak zorunda olmamasının da önemli olduğunu belirten Shakespeare, "Kimseye kendinizle ilgili konuşmak zorunda değilsiniz" dedi.

DAILY NEWS

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Capgras Sendromu, sahtekarlık sendromu veya Capgras sanrısı olarak da biliniyor.
  • Bazı insanların özgüven eksikliği ya da geçmişte yaşadığı güven sarsıcı ilişkiler nedeniyle diğer insanlarla kurduğu ilişkilerde duygusunu paylaşmakta
  • Evde bakım h.izmeti, bireylerin daha mutlu olmasını sağlıyor
  • Pandeminin getirdiği gündem yoğunluğu ile birlikte kendilerini her şeyi bilen olarak ortaya koyan kişilerle sürekli karşılaşma durumu ortaya çıktı.
  • Anksiyete (kaygı) Bozukluğu Nedir? Anksiyete (kaygı) Bozukluğu Belirtileri Nelerdir= Anksiyete (kaygı) Bozukluğu tedavisi Nasıl Yapılır? Anksiyete (k
  • Sevginin de dili var. Çok basit davranışlarla evliliğinizi kalıcı, mutlu ve daha huzurlu kılabilirsiniz. Rektör Tarhan sevgi dilinin sırlarını anlatıy
  • Randevu Al