RUH SAĞLIĞINA İYİ GELİYOR

RUH SAĞLIĞINA İYİ GELİYOR

A.A

Uzmanlar açıkladı: Bayramlar ruh ve zihin sağlığı için faydalı ve monoton geçen günleri renklendiriyor, mutlu ediyor.

 

Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği Şefi Prof. Dr. Sefa Saygılı, bayramların ruh ve zihin sağlığı için faydalı olduğunu belirterek, monoton geçen günleri renklendirdiğini söyledi.

Prof. Dr. Saygılı,  bayramlarda insanların birbirleri ile kaynaştığını, dostlukların güçlendiğini ve sosyal yardımlaşmanın önem kazandığını belirtti.

Saygılı, bayramlarda insanların barışı sağlamak ve düşmanlıkları gidermek için seferber olduğunu, kin, nefret ve intikam gibi düşüncelerin törpülendiğini, toplumda barış ve kardeşlik duygularının arttığını kaydetti.

İnsan ilişkilerinin sıcaklığının bayramlarda daha yakından hissedildiğini ifade eden Saygılı, “Bayramlar, ruh ve zihin sağlığımız için faydalıdır. Monoton, geçen günlerimizi renklendirir. Bütün bireyler aile büyüklerinin etrafında kenetlenir. Geniş bir ailenin bireyi olduğunu derinden hisseder. Böylelikle kendilerine ve topluma güvenleri artar, zorluklara karşı direnç kazanırlar” dedi.

Saygılı, bayramlarda vefat eden akraba mezarlarını ziyaret etmenin vefa ve fani olma duygusunu aşılayacağını, böylece hırs, tamah, kıskançlık, çekememezlik ve düşmanlık gibi yıpratıcı duyguların erozyona uğrayacağını anlatarak, herkesin yapı olarak sevecen, anlayışlı ve merhametli bir hale geleceğini kaydetti.

Bayramların çocuklar için ayrı bir öneminin olduğunu dile getiren Sefa Saygılı, “Bayramlarda, geniş aile fertlerinin bir araya gelmesi, çocukların büyüklerinden hediye ve harçlık almaları bugünü anlamlı kılar” diye konuştu.

Prof. Dr. Saygılı, bayramları geleneğine ve önemine uygun olarak yaşamanın, son yıllarda ihtiyaç duyulan barış ve kardeşlik havasını arttıracağını, aile, akraba ve yakınların huzur ve mutluluk bulacağını söyledi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al