RUH SAĞLIĞI BOZUK

 RUH SAĞLIĞI BOZUK

APA / Çeviri: Zeynep Güçlücan

Araştırmaya göre üniversiteye yeni başlayanların ruh sağlığı bu akademik yılda tüm zamanların en düşük seviyesinde.

 


New York Times'ın baş sayfasından verdiği habere göre, "Üniversiteye yeni başlayanların (ekonomik krizden dolayı sarsılmış hisseden ve yüksek okulun getirdiği basınçlarla strese giren gençler) ruh sağlığı, son 25 yılın en düşük seviyesinde.

Bu konuda veri toplanmaya 25 yıl önce başlanmıştı. Her yıl yayınlanan 'Amerikan Üniversitelerinde Birinci Sınıf Öğrencileri: Ulusal Normlar Güz 2010' adlı raporda, dört yıllık fakültelere yeni başlayan 200 bin öğrenci ile görüşme yapıldı.

Kendisini ruh sağlığı açısından 'ortalamanın altında' diye niteleyen öğrencilerin oranındaki artış dikkat çekti." Dahası, "Ruh sağlıklarının ortalamanın üstünde olduğunu söyleyen öğrencilerin oranı da yüzde 52'ye düştü. 1985'te bu oran yüzde 64 idi."

USA Today'de yer alan haber ise, 26 Ocak'ta yayınlanan ve Kaliforniya Üniversitesi-Los Angeles Yüksek Öğrenim Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan araştırmanın, "üniversite yöneticilerinin ruhsal sorunlar yaşayan öğrencileri tespit edip yardımcı olması gerektiğini daha bariz şekilde gösterdiğini" belirtiyor.

Los Angeles Times'ın araştırmada ortaya çıkan toplumsal cinsiyete dayalı farklılıklara odaklanan haberine göreyse (27 Ocak, Gordon), "Sınıflardaki kadınların sadece yüzde 45.9'u kendisini ruhsal bakımdan güçlü olarak niteledi, erkeklerde ise oran yüzde 59.1." Raporun büyük kısmını kaleme alan, UCLA'nın Yüksek Öğrenim Enstitüsü genel müdürü John H. Pryor, "bu yıl genç erkeklerle genç kadınlar arasında, okulda, evde ve işte üniversite öğrencisi sıfatıyla yapmak zorunda olunanların altında sık sık ezilip ezilmediğini tartışmak noktasında ortaya çıkan uçurumun kendisini çok şaşırttığını" belirtiyor. Kadınların yaklaşık yüzde 39'u "sık sık ağır yük altında ezildiğini" söylüyor, ki bu oran erkeklerin iki katına tekabül ediyor.

AP'ye konuşan Amerikan Üniversiteleri Sağlık Birliği'nin akıl sağlığı bölümü başkanı Marcus Hotaling (27 Ocak, Matheson), "Bulguların kendisini şaşırtmadığını" söylüyor. "1985'te akıl sağlığı sorunları olan birçok öğrencinin üniversiteye girmediğini" belirten Hotaling, "Bugünlerde ise tedavinin gelişmesi, daha iyi sağlık hizmeti, akıl sağlığı utanç verici bir şey olmaktan çıkması ve konunun daha açık tartışılmasından dolayı yüksek öğrenimi sürdürebiliyorlar" diyor.

Wall Street Journal da habere yer verdi (27 Ocak, Helliker). 
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al