Romatizma hastaları buna dikkat!

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Murat Yıldırım, romatizma hastalarının kaplıcaya girmeden önce doktordan hastalığının kaplıca için uygun olup olmadığını öğrenmesi gerektiğini söyledi.

Romatizma hastaları buna dikkat!

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Murat Yıldırım, romatizma hastalarının kaplıcaya girmeden önce doktordan hastalığının kaplıca için uygun olup olmadığını öğrenmesi gerektiğini söyledi.

romatizmaYıldırım, kaplıcanın minarel değerinden ve sıcaklığından faydalanıldığını belirterek, "Kaplıcanın mineral değeri ve sıcaklığı çok önemli. Hastalık sadece yaşlı insanlarda görülmüyor. Kaplıcaya girmek için yaşlı olmaya da gerek yok. Genç yaştaki hastalarda kaplıcadan faydalanabilir" dedi. Kaplıcaların romatizma ve kas ağrılarına iyi geldiğini ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti: "İltihaplı romatizma hastalığının ilk evresinde kaplıca tedavisini önermiyoruz. 'Romatizmam var kaplıcaya gireceğim' bu kesinlikle doğru değil. Hastanın muhakkak bir doktora gidip hastalığın kaplıca için uygun olup olmadığını öğrenmesi gerekiyor. Günümüzde her işi masa başında halledebilir hale geldik. Bunun için kaslarımızı pek fazla kullanmıyoruz. Rahat bir hayat yaşıyoruz ve erken yaşta kas ağrıları başlıyor. Kas ağrılarının giderilmesi için kaplıcaları tavsiye edebiliriz."

KAPLICA TEDAVİSİ 21 KÜRDEN OLUŞUYOR Yıldırım, romatizma hastalıklarını ikiye ayırdıklarını belirterek, "İltihaplı ve iltihapsız diye iki çeşit romatizma var. İltihaplı romatizmalar çok farklıdır. Bölgemizde iltihapsız romatizmalar daha çok görülüyor. İnsanlar yaşlandıkça eklemlerinde birtakım değişiklikler oluyor. Kaslar yaşlanıyor ve gücü azalıyor. Eklem ve omurgamız bozuluyor" ifadelerini kullandı.

Yaşlanmayla hareketsiz bir hayata başlayınca eklem ağrılarının daha çok arttığına dikkat çeken Yıldırım, şöyle devam etti: "Yaşlandıkça hareketsizlikten kaynaklanan ağrılar artmakta ve yaşlı insanlar kaplıcalara gitmekte. Fakat kaplıcaya senede üç veya dört kere gideceksin diye bir şey yok. Bunun kür tedavisi var. Bu da 21 kürden oluşuyor. Günde iki kez kaplıcaya girmek kaydıyla toplam 11 günlük bir tedaviden oluşuyor. Bizim bölgemizde genellikle kaplıcaya yarım saat giriliyor. Bu tedavi amaçlı değil turistlik amaçlı bir kaplıca tedavisi oluyor ve neticesinde istediğimiz faydayı göremiyoruz." Yıldırım, kaplıcaya girerken herhangi bir diyet uygulamadıklarını belirterek, "Hasta, kalp veya benzeri sorunu varsa dikkat etmeli ve muhakkak diyetini uygulamalı. Kaplıcaya girerken aşırı yemek yememeye, kaplıcadan çıktıktan sonra da soğuk hava akımına kapılmamaya özen göstermeli" diye konuştu. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İntiharı önlemede psikolojik d
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Erkeklerin hoşlanma belirtileri Nelerdir; Erkekler bir kadından hoşlandığında neler yapar, nelerden uzak durur, karşı tarafa nasıl aşk sinyalleri gönd
  • Randevu Al