Deprem Travma Psikolojisi

Rol sanmayın çocuğunuz fobik olabilir!

Uzmanlar eğitimin ilk gününden uyarıyor…"Rol sanmayın çocuğunuz fobik olabilir."

Rol sanmayın çocuğunuz fobik olabilir!

Uzmanlar eğitimin ilk gününden uyarıyor…"Rol sanmayın çocuğunuz fobik olabilir."

3 aylık yaz tatilinin ardından 60-72 aylık minikler bugün ders başı yaptı. Türkiye’de ilk kez bu yıl uygulamaya başlanan 4+4+4 kapsamında 60 aylıklar da dahiltoplam 1 milyon 750 bin birinci sınıf öğrencisi sıralarına oturdu. Öğrencilerin kimi heyecanlı kimi de kaygılı ve korkuluydu. Uzmanlar ise okul fobisine karşı ebeveynleri uyarıyor. Rol sanmayın çocuğunuz okul fobik olabilir hatırlatmasında bulunuyor. Çocuğunuz; karın ağrısı, mide bulantısı gibi şikâyetlerle size gelip okula gitmek istemediğini söyleyebilir. Siz de okula gitmemek için çocuğunuz bahane ürettiğini düşünebilir hatta onu rol yaptığını sanarak da suçlayabilirsiniz. Ancak uzmanlar uyarıyor! Okul fobisi ciddi rahatsızlık ve ciddiye alınmalı diyor.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özlem Mestçioğlu Gökmoğol “Okul Fobisi” konusunda önemli değerlendirmelerde bulundu. Gökmoğol okul fobisi varsa bu muhakkak biran önce çözülmeli dedi. Okul korkusunun çoğu zaman ayrılık korkusuna bağlı geliştiğini ifade eden Gökmoğol, korkuyu doğrudan buna indirmenin de doğru olmadığını söyledi. İlk başlangıçta her çocuğun hissettiği ilk evden ayrılığın getirdiği doğal ayrılık korkusunun olacağına dikkat çeken Gökmoğol bunları halledilebilir olduğundan okul korkusu olarak kabul etmediklerini kaydetti. Yrd. Doç. Dr. Gökmoğol asıl korkunun istem dışı geliştiğini söyleyerek uyardı. “Karnı ağrıyor, midesi bulanıyor ciddi rahatsızlık yaşıyor. Bunu anne veya babasıyla paylaşıyor ve okula gitmek istemediğini söylüyor. Böyle durumlarda ebeveynler genelde çocuklarını rol yaptığını düşünüyor bu çok yanlış. Çocuğun yalancılıkla suçlanması doğru bir davranış değil. Çocuğu gerçek bir karın ağrısı ve mide bulantısı hissediyordur aslında.”

FOBİK ÇOCUKLAR TEMBEL ÇOCUKLAR DEĞİL!

Okul fobisi olan çocukların tembel çocuklar olmadığına dikkat çeken Gökmoğol, şikayetlerin uzun sürmesi halinde durumun ciddiye alınması gerektiğini vurguluyor. “Bu çocuklar tembel değiller. Okulla ilgili ya da ailevi bir nedenden ötürü taşıdığı kaygıları dolayısıyla okula gitmek istemiyor, gidince kendini kötü hissediyor. Korku mu rol mü olduğunu anlamak için şikâyetlerin bir iki günlük değil de devamlı arz etmesi gerekiyor. Şikayetlerde süreklilik varsa okul fobisi var demektir.”

KIZMAK KADAR PRİM VERMEK DE KÖTÜ!

Buna prim vermemek de gerekiyor. Sen ne tembel çocuksun, senden bir şey olmaz gibi kızmak ne kadar kötüyse, tamam yavrum kalabilirsin öbür gün de kalabilirsin şeklinde ki bir ebeveyn yaklaşımı doğru değil. Kaygı var mı bunu tespit etmek önemli. Çocuk kaygılar yaşıyor olabilir. Buna belki öğretmenin aşağılayıcı bir sözü ya da arkadaşlarından duyduğu kötü bir söz neden olmuş olabilir ya da aileden kaynaklanan bir durum da kaygıyı getirebilir. Onun tespiti çok önemli. Bu gibi durumlarda çocuğun öğretmeniyle bağlantıya geçilip, çocuğun okuldaki davranışlarına ilişkin bilgiler alınabilir. Çocuğun 3-5 kere okula gitmek istemiyorum demesi normal karşılanmalı.Eğer ağrılar ve sızılar gündeme gelmişse konu ciddiye alınmalı ve çocuk dinlenmeli. Onu kaygılandıran şeyi öğrenmek önemli. Okul korkusu varsa bunu muhakkak biran evvel çözmek gerekir.” Şaban Özdemir (NP GRUP)

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al