RESİM AŞKINA ENGEL OLMADI

RESİM AŞKINA ENGEL OLMADI

ZAMAN - NEŞE POLAT

O tam bir resim tutkunu. 23 yaşındaki Abdülhamit Saraçoğlu, resimlerini parkinson hastalığıyla mücadele ederek çiziyor.

 


Resim çizmeye ilköğretim yıllarında başlayan 23 yaşındaki Saraçoğlu, şimdilerde resimlerini parkinson hastalığıyla mücadele ederek çiziyor.

Hastalığına iki yıl önce teşhis konulduğunu söyleyen Saraçoğlu, "Hastalık yüzünden resim yapmayı bırakmayacağım. Ellerim yavaş yavaş titriyor; ama ellerimi kullanabileceğim son ana kadar hatta ağzımla da olsa resim çizeceğim." diyor. Saraçoğlu'nun resimle ilgilenmesi ilköğretim yıllarına dayanıyor.

O dönemde resim öğretmeni ödev olarak verdiği konuyu karakalem çalışmasını ister. Saraçoğlu resmi tamamlayıp götürdüğünde öğretmeni resmi çok beğenir; ancak resmi Saraçoğlu'nun yaptığına inanamaz. 6'ncı sınıfta çizdiği resim Saraçoğlu'nun resme tutkuyla bağlanmasını sağlar. Saraçoğlu, ilköğretimden sonra lise eğitimine düz lisede devam eder.

Düz lisede okuyor olması onun resme olan sevgisine engel teşkil etmez ve Saraçoğlu resim çalışmalarına ara vermeden devam eder. 3 yıl önce resmi hayatının merkezine koyan Saraçoğlu, kısa bir süre sonra kendini üzen durumla karşılaşır.

Ellerindeki titreme sebebiyle 2 yıl önce doktora giden Saraçoğlu'na doktorlar parkinson teşhisi koyar. Hastalık onun resim çizmesini engelleyememiş ve Saraçoğlu şimdi resimlerini hastalığıyla mücadele ederek çiziyor. Ailesinin en yakın destekçisi olduğunu anlatan Saraçoğlu, "Yaz ya da kış olması fark etmiyor, gece geç saatlere kadar resim çizmeye devam ediyorum. Resim çizerken bazen kasılmalar oluyor ama yılmıyorum." diye konuşuyor.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'A TABLO GÖNDERMİŞ

Evinin alt katını atölye olarak kullanan Saraçoğlu, 600 tablo çizdiğini ve tablolarından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a gönderdiğini ifade ediyor. Hastalığı nedeniyle güzel sanatlar fakültesinde eğitim almayı düşünmeyen Saraçoğlu, resimleri eğitim almadan çizdiğini ve eğitim alsa daha güzel resimler çizebileceğini kaydediyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al