Reklamların çocuklar üzerindeki etkileri

Çocukların reklamları izleyerek nasıl etkilendiğini biliyor musunuz? İşte reklamların çocuklar üzerindeki etkileri.

Reklamların çocuklar üzerindeki etkileri

Çocukların reklamları izleyerek nasıl etkilendiğini biliyor musunuz? İşte reklamların çocuklar üzerindeki etkileri.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Gelişim Psikolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serdar Mustafa Değirmencioğlu, çocukların kendileri ile ilgisi bulunmayan otomobil ve banka kartı gibi ürünlerin reklamlarında öğe olarak kullanıldıklarını, reklamları yapanların bu konuda bilinçli olması gerektiğini vurguladı. 4 yaş öncesindeki çocuklar için reklamlar eğlence niteliği taşıyor. 6-7 yaşları arasında reklamları bilgi verici bulan çocuklar, 10-12 yaşları arasında dahi reklamın asıl hedefinin satış ve ikna etmek olduğunun farkına varamıyorlar.

AİLELER TELEVİZYON İZLEME ALIŞKANLIKLARINI GÖZDEN GEÇİRMELİ

Çocuklar reklam tekniklerini anlamakta da zorlanıyorlar. Çocukların televizyon izleme saatlerini ayarlamak isteyen ebeveynlerin kendi televizyon izleme alışkanlıklarını da gözden geçirmeleri gerekiyor, bunu yaptıklarında çocuklara yön vermelerinin daha kolay olacak. Çocukların bazı alışkanlıklar edinmelerinde, obezite gibi sorunlarla karşılaşmalarında büyük şehir koşulları da etkili oluyor. Çocuklar evlerinin konumları nedeniyle fazla yürümeyip taşıt kullanıyorlar, sokakları güvenilir bulmayan aileler fazla evden çıkarmıyorlar, bu da kilo almalarına sebep oluyor.

 ABD'DE SÜT TÜKETİMİ NEDEN AZALDI?

Reklamlar, çocukları yanlış ürünlere yönlendiriyor. Örneğin; ABD gibi sütün bol kullanıldığı bir ülkede dahi süt kullanımı azalmış, onun yerine reklamı yapılan şekerli ve enerjisi yüksek içecekler tüketilmeye başlanmıştır. Reklamlar dışarıda yeme alışkanlıklarını da yakından etkiliyor. Hamburger gibi hazır yiyeceklerin reklamları çocuklara yönelik, verilen oyuncak ve armağanlar da aileleri buralara yönlendiriyor. Çocuklar televizyon seyrederken asitli içecekleri tercih ediyorlar, reklamlar çocukların yanlış beslenmelerine neden oluyor. Reklamlar, çocukların hedef kitlesi olmadığı ürünlerde dahi onları kullanıyor. Birçok otomobil reklamında çocuklar rol alıyor. Şimdi bu arabayı alacak olan çocuk mu? Bir bankanın bireysel emekliliğe yönelik reklamında da çocuk kullanılıyor. Bu reklamın çocuklarla ilgisi nedir? Çocukların kendi satın alamayacakları ürünlerin reklamlarında öğe olarak kullanılması yanlıştır. Hürriyet Aile
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al