Deprem Travma Psikolojisi

Rehberlik geliştirme projesi protokolü imzalandı

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, “Bundan sonra yapacağımız her çalışmanın 4 4 4 ile bağlantısı olacak” dedi.

Rehberlik geliştirme projesi protokolü imzalandı

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız,  “Bundan sonra yapacağımız her çalışmanın 4 4 4 ile bağlantısı olacak” dedi.

Rehber öğretmenlerin akademik donanımlarının artırılması amacıyla İl  Milli Eğitim Müdürlüğü ile Üsküdar Üniversitesi Rektörlüğü arasında “Pozitif  Psikoloji Uygulamaları-EQ-Değerler Eğitimi” ve “Rehberlik Geliştirme Projesi”  işbirliği protokolleri, üniversitede düzenlenen törenle imzalandı. Törende konuşan Yıldız, dünyada dijital bir çağ yaşandığını belirterek,  bu noktada konulara daha derinlemesine bakmak için bilim kendine nasıl bir alan  seçiyorsa bir üniversitenin de iddiasını gerçekleştirebilmesi için kendine  tematik bir yaklaşım seçmesini çok orijinal bulduğunu belirtti. İstanbul'da yaklaşık 2,5 milyon öğrenci bulunduğunu ifade eden Yıldız,  100 bin öğretmen ile görev yapılan kentte 3 bin 500 kurumda çalışmaların  yürütüldüğü büyük bir interland alanı olduğunu söyledi. Açık bir politika benimsediklerini ve özellikle de üniversiteler ile  işbirliği yapmayı temel bir misyon olarak gördüklerini kaydeden Yıldız,  üniversitelerden ürettiklerini paylaşmalarını ya da işbirliği yapma noktasındaki  proje önerilerini beklediğini ifade etti. Yıldız, özellikle değerler eğitimi ve rehber öğretmenlere yönelik  yürütülen çalışmalarda hedef kitlenin rehber öğretmenlerin belli konularda  yönlendirilmesi olduğunu dile getirerek, okullarda sadece problem ortaya  çıktığında müdahale eden değil, proaktif bir şekilde önleyici adımlar atan  rehberler olması gerektiğini dile getirdi. Değerler eğitimi kavramının, Milli Eğitim Bakanlığı'nca yayımlanan bir  genelge ile tüm okullarda uygulatılmaya çalışıldığını belirten Yıldız, önemsenen  ve çalışma yapılan bu konunun çocuk odaklı, okul merkezli, bireysel anlamda yeni  yöntem ve yaklaşımları ortaya koyduğunu ifade etti. Yıldız, “4 4 4 yasası ile birlikte umuyoruz ki okullarımızda bu değerler  eğitimi gibi etik değerlerimizin, bizim kendi öz değerlerimizi ifade edebilecek  yaklaşımlara hiç değilse seçenek noktasında belki ders çizelgelerinde yer  verebiliriz. Bu projenin umduğumuz ve planlanan şekilde sonuçlanmasını arzu  ediyorum” dedi.

REKTÖR TARHAN

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Nevzat Tarhan da protokolün amacının  yenilikçi, yeni arayışlar içerisinde olan bir insan vizyonu oluşturmak olduğunu  belirterek, “Psikolojik danışman ve rehberlik uzmanımız sadece bireye sorunları  için rehberlik yapmayacak, onun motive olması için, hasta olmaması için ona bazı  değerler öğretecek ve bunu kişisel koçluk gibi bir yaklaşım içerisinde  gerçekleştirecek. Böyle olduğunda okullarda şiddet azalacak, aile içerisindeki  şiddet azalacak. Okul daha iyi yönetilebilir bir hale gelecek” diye konuştu. Tarhan, 21. yüzyılın bilgelik çağı olması nedeniyle etik değerlerin ve  normların çocuklara ve gençlere iyi insan olmak, çalışkan olmak, yalan söylememek  gibi ahlaki değerlerin bilimsel metodoloji içerisinde anlatılması gerektiğini  sözlerine ekledi.

YENİ EĞİTİM SİSTEMİ

Yıldız, bir gazetecinin, “Bu yeni rehber ve değerler eğitiminin 4 4 4  ile bağlantısı var mıdır?” şeklinde yönelttiği soruyu da “Bundan sonra  yapacağımız her çalışmanın 4 4 4 ile bağlantısı olacak. 4 4 4 eğitim sistemini  bir kelime ile özetleyin deseler, eğitimde esneklik getiriyor. Eğitime demokrasi  getiriyor. Bir seçenek sunuyor. Bundan önceki eğitimler baskıcı ve kalıptı. Bu  yeni anlayışla öğretmene de özgürlük getiriyor sadece bir müfredata bağlı kalmama  gibi” şeklinde cevaplandırdı. Törende, daha sonra Yıldız ve Tarhan tarafından işbirliği protokolü  imzalandı. ÜLKE TV  TVNET A.A HÜRRİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al