REDDEDİLMEK KALBİ KIRIYORMUŞ

AFP

Reddedildiğini hissetmenin, mecaz anlamda  olduğu gibi gerçek anlamda da kalbi kırdığı ortaya çıktı.

 


Hollanda'daki Amsterdam ve Leiden üniversitelerinden bilim adamlarının  yaptığı araştırma, toplum tarafından reddedilmenin kalp atışını yavaşlattığını  gösterdi.

Araştırmacılar, 18-25 yaş arasındaki öğrencilere, başka öğrencilerin  fotoğraflarını gösterdi ve ilk izlenimlerini sordu. Kalp ritmini ölçmek için  öğrencilere kablolar bağlandı. Daha sonra gönüllülere fotoğraflarının beğenilip  beğenilmediği bildirildi.

Diğer öğrenciler tarafından beğenilmediğini öğrenen öğrencilerin nabzının  yavaşladığı görüldü. Bu yavaşlamayı "kalp kırılması" olarak niteleyen bilim  adamları, sonuçların dışlanmanın fiziksel sonuçlar doğurabileceğini gösterdiğini  belirtti.

Araştırma, Amerikan "Psychology Today" dergisinde yayımlandı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al