Ramazan'ın psikolojiye etkisi

Ramazan ayı geldi. Uzmanlar Ramazan'ın ve orucun insan sağlığına psikolojik etkilerini açıkladı. İşte bilgiler.

Ramazan'ın psikolojiye etkisi

Makbule Hekim/Elif Ferhan Durmuş- Bezm-i  Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği  Şefi Prof. Dr. Sefa Saygılı, “Ramazan, insan psikolojisi için faydalıdır. insanı  egoistlikten, megolamanlıktan uzak tutar. İnsanın kişiliğindeki bir takım  aşırılıklar törpülenir” dedi.

Prof. Dr. Saygılı, orucun insan  iradesini güçlendirdiğini, ayrıca insanın aç kaldığı zaman yardıma muhtaç  olanlarla empati kurmasının kolaylaştığını belirtti.

Ramazanda insanların ortak ibadet etmelerinin toplum dayanışması ve  yardımlaşmaları için önemli olduğunu ifade eden Saygılı, insanın yalnızlık  hissine karşı özgüven artması yaşadığını kaydetti.
 
Saygılı, ramazan ayında beraber tutulan oruçların, iftarların ve sahura  kalkmanın aile birliğini güçlendirdiğini belirterek, insanların 'ben merkezci'  olmaktan uzaklaştığını anlattı.

Oruç tutanlarda, bedenin yanı sıra ruhun da dinlenmeye çekildiğini ifade  eden Saygılı, “Ramazan ayı, vücudun kendini yenilemesi, toksinlerden arınması ve  sigara, alkol gibi alışkanlıkların terk edilmesi için önemli bir fırsattır”  dedi.

Ramazan ayının, insanlara psikolojik açıdan çok büyük faydası olduğunu  anlatan Sefa Saygılı, bu dönemde kazaların, intiharların, yaralamaların  azaldığını kaydetti.

Saygılı, Ramazan ayında insanların daha sakin ve ibadetle meşgul  oldukları için düşmanlık, saldırganlık gibi davranışlarda azalma olduğunu  bildirdi.

İnsanın, ramazanda insanın fedakar, alçakgönüllü ve mütevazi olduğunu  söyleyen Saygılı, “Ramazan, insan psikolojisi için faydalıdır. Açlık, insana  boyun eğdirir. Verilen nimetlerin daha çok farkına vardırır. Bu da insanı  egoistlikten, megolamanlıktan uzak tutar. İnsanın kişiliğindeki bir takım  aşırıklar törpülenir” diye konuştu.

Ramazan ayında, çocuklara oruç tutturulmasına da değinen Saygılı,  çocukları oruca alıştırmanın faydalı olduğunu, fakat öğlen bir öğün yemekle  oruçlarının kolaylaştırılması gerektiğini kaydetti.

Prof. Dr. Sefa Saygılı, Ramazan ayında oluşan kardeşlik, sevgi, barış ve  dayanışma ortamının, ramazan sonrasında da devam ettirilmesini temenni ettiğini  söyledi.

A.A

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al