Ramazan'da iletişim kurun

Aile içi iletişimde, sevinç ve üzüntüleri birlikte yaşama, birlikte yeme içme gibi hayatı paylaşmak çok önemli.

Ramazan'da iletişim kurun

Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın, ramazanı birey, aile, toplum olarak yaşamak için yapabilecekleri çok şey olduğunu söyledi.

“Ramazanı öncelikle kendi özel çevremizde, ailemizde hissettirebiliriz, hatta daha ileriye götürüp coşkuyla yaşayabiliriz” diyen Aydın, “Bu nedenle çevremizdekiler, iş arkadaşlarımız, ailemiz, çocuklarımız, ramazan ayının heyecanını görmelidir. Etrafımızdakiler, 'Nereden geldi bu ramazan', 'Bu sıcakta, üstelik bu uzun günlerde nasıl oruç tutacağız' yerine 'İyi ki geldin ramazan', 'Hoşgeldin 11 ayın sultanı' diyerek, bu kutlu ayı sevinçle karşıladığımızı yansıtmalıyız” ifadelerini kullandı.

Büyükler için olduğu kadar çocuklar açısından da ramazan ayının önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Aydın, “Ramazan ayı gelmeden önce evde bir tatlı telaş yaşanmalı ve bu telaş çocuğun dikkatini çekmelidir. Böylece çocuk, bu değişimi görmeli ve merak etmelidir. Merak öğrenme için önemlidir. Herhangi bir şeye ilgi ve merak duymadan onu öğrenmek mümkün değildir” dedi.

Son yıllarda ailede sorunların arttığını, bunun en önemli nedenlerinden birinin de iletişim kopukluğu olduğunu anlatan Prof. Dr. Aydın, aile içi iletişimde, sevinç ve üzüntüleri birlikte yaşama, birlikte yeme içme, birlikte sohbet, birlikte gezi gibi hayatı paylaşmanın çok önemli olduğunu, ramazanın aile içi iletişimi için iyi bir fırsat olabileceğini kaydetti.

Prof. Dr. Aydın, ramazan ayını ailece hissetmek ve özellikle çocuklara yaşatmak için şu önerilerde bulundu:

“Ramazan ayı ile ilgili bir aile toplantısı yapıp, bu ayda nelerin yapılacağı, nelerin yapılmayacağını konuşabiliriz. Teravih namazının nerede kılınacağına, ne zaman kimlerin iftara davet edileceğine, birlikte Kur'an veya kitap okunabileceğine, zekat ve fitrelerin nasıl, kime verileceğine istişare yaparak birlikte karar verebiliriz. Ramazan ayının farkını, evimizde yaptığımız bazı değişikliklerle çocuklara hissettirebiliriz. Çocuklar ramazan ayının gelmesini iple çekerler. Bu bekleyişin heyecanını artırmak için, ramazan ayı süresince ihtiyaç olan ramazan alışverişlerini çocuğumuzla beraber yapabiliriz. Bunun yanında ramazan ayının hatırasına çocuğumuza, eşimize, kendimize, büyüklere yeni giyecekler, ayakkabılar alarak bu kutlu ayın daha anlamlı yaşanmasını sağlayabiliriz.”

İFTAR VE SAHURLARDA DOSTLUKLARIN ARTIRILMASI

Çocukların kendi evlerine misafirin gelmesinden hoşlandıklarını ifade eden Prof. Dr. Aydın, “Ramazan ayında komşular, yakın dost ve akrabalar ile iftar ve sahurlarda bir araya gelerek dostlukların artmasını sağlayabiliriz. Bu davetlerin organizesini çocuklar da dahil tüm aile bireyleri yüklenebilirler. Aynı şekilde sadece çocuklarımızın arkadaşları için de iftarlar hazırlayıp, onlara hediyeler vererek arkadaşlıkların ve ramazan bilincinin pekişmesine yardımcı olabiliriz” ifadesini kullandı.

İsraf konusunda da hassasiyet gösterilmesini isteyen Prof. Dr. Aydın, “İftar sofralarında dost ve akrabalarla paylaşılan bir bayram havası estirmek, çocukları pahalı yiyeceklerden daha çok mutlu eder” dedi.

Ramazanın Kur'an ayı olduğu için birlikte hatimler yapılabilineceğini veya hatim programlarına katılınabileceğini kaydeden Prof. Dr. Aydın, “İmkanlar ölçüsünde teravih namazlarının coşkusunu camilerde birlikte yaşayabiliriz. Ramazan ayı boyunca dini programlara ailece beraber katılabilir, bu ayın maneviyatına uygun gazete, televizyon, radyo ve internet gibi basın yayın organlarından yararlanabiliriz” diye konuştu.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al