Ramazan'da alışverişe dikkat!

Ramazanda oruçluyken artan alışveriş çılgınlığının önüne geçmek mümkün! Uzmanlar bu davranışın kontrol altına alınabileceğine dikkat çekiyor. Ama nasıl?

Ramazan'da alışverişe dikkat!

Gereksiz alışveriş davranışını frenleyebilmek elinizde. Uzmanlar Ramazan ayında oruçlu alışveriş yapan kişilerin bünyelerini terbiye ederek gereksiz alışveriş çılgınlığından kurtulabileceğini söylüyor. Bugüne kadar uzmanlar ne kadar uyarırsa uyarsın önüne geçilemeyen bir davranış biçimi var ki o da aç karına yapılan alışverişler ve yapılan bu alışverişlerin hem kişinin bütçesini hem de sağlığını olumsuz yönde etkilediği… Uzmanlar her fırsatta aman! Oruçluyken alışveriş yapmayın dese de iradesine hakim olamayan binlerce kişi alışveriş merkezlerinin yolunu tutuyor ve aldıklarıyla milyarlarca lira tutarında gereksiz harcama yapabiliyor.

Konuya dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, açlık ve uykusuzluk gibi hallerin alışverişi tetiklediğine dikkat çekiyor. İftar öncesi alışverişlerde gereksiz harcamaların yapılma riskinin yüksek olduğunu vurgulayan Ünsalver, maneviyatın ön planda olduğu bu ayda kişisel bakım ve giyim alanlarında yapılan harcamaların gıdaya yöneldiğini belirtiyor. Alışveriş Bağımlılığı konusunda kitabı ve çeşitli çalışmaları bulunan Ünsalver; “Güzel bir iftar sofrası hazırlayabilmek gayesiyle gereksiz gıda alışverişi yapılabilir. Zaten Ramazan ayında kilo alma oranları da artar. Bazıları diğer zamanlarda yemedikleri lüks yiyeceklere de harcama yapabilir. Bir de son yıllarda hemen her akşam farklı bir lüks mekânda iftar açma alışkanlığı gelişti. Bu da bütçeyi zorlayıcı olabilir.

İftar alışverişi iftardan hemen öncesine bırakılmamalı ( ne kadar açsanız o kadar gereksiz alışveriş demek), iftar sonrası ertesi günün alışverişi yapılabilir. Bünyenin terbiye edildiği bu ayın anlamıyla ilgili düşünün, eğer alışveriş sorununuz hep var olmuşsa ramazan sonrasında bu sorunu çözmek için bu bir başlangıç olabilir.

Alışveriş merkezlerinden uzak durun. Gösterişin dinde yeri olmadığını hatırlayıp mütevazı bir sofraya yetecek kadar yemek hazırlayın. Oruç bir ceza değil bir eğitim gibi görülmeli.”

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikolojisi bozulan kişilerde aşırı duygusal yoğunluk ve aşırı üzüntü hali oluştuğunu belirten uzmanlar, kişide aniden sebepsiz yere ağlamalar ve ani
  • İçerisinde bulunduğumuz çağın hızlı değişim çağı olduğunu belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu değişime ayak uydurmak için zihinsel konfo
  • Hayatınızda en çok neyi erteliyorsunuz? En çok neyi erteliyoruz? Hayatınızdan neler eksiliyor? Nasıl karar vermeli ve nasıl adım atmalı?
  • Halk arasında çalma hastalığı olarak bilinen “kleptomani” yaşayan kişilerde, çocukluk döneminde yaşanan ruhsal travmaların etkili olduğunu belirten uz
  • Pandemi sonrası dünya ölçeğinde ekonomik ve sosyal olarak ortaya çıkan eşitsizliklerin tüm dünyada ruh sağlığını bozduğuna dikkat çeken Psikiyatrist P
  • Psikiyatrik hastalıklar ağrıya neden olabiliyor. Yandaş hastalık ağrının şiddetini etkiliyor.
  • Randevu Al