Deprem Travma Psikolojisi

Ramazan bitiyor, bu beslenme saldırganlığı körüklüyor

Serinkanlılığınızı korumak istiyorsanız o yağlı tavuk kanatlarından ve vıcık vıcık tatlılardan uzak durmanız gerekebilir. Çünkü bu beslenme saldırganlığı körüklüyor.

Ramazan bitiyor, bu beslenme saldırganlığı körüklüyor

Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma yüksek düzeyde trans yağ içeren yiyeceklerle beslenen insanların saldırganlığa daha eğilimli olduklarını ortaya koyuyor. Araştırmalardan elde edilen bulgular trans yağlar, ya da hidrojenize yağlarla kalp hastalıkları ve kanser arasında yakın bir ilinti olduğuna işaret ettiğinden son yıllarda sıkça haber konusu oldu. K imi yerlerde trans yağların kullanımını yasaklayan yasalar yürürlüğe girdiyse de, lokantalarda ve çok sayıda hazır yiyeceklerde bu yağlar yaygın biçimde kullanılıyor. Trans yağların sağlıklı bir yağ türüyle etkileşimini fark eden Kaliforniya Üniversitesi tıp uzmanlarından BeatriceGolomb bu yağların davranış biçimini de etkileyip etkilemeyeceğini merak etti.

Daha önce yapılan araştırmalar, kısaca DHA olarak bilinen, dokosaheksaenoik asit adlı uzun bir omega-3 yağlı asit zincirinin sakinleştirici, antidepresan bir etki yarattığını gözler önüne sermişti. Trans yağların yağlı asitlerin DHA’ya dönüşmelerini sağlayan kimyasal süreci kesintiye uğratmasından yola çıkan Golomb bu yağların saldırganlıkla ilintili olabileceğinden kuşkulandı.

Golomb’un Mart ayında PloS ONE adlı dergide yayımlanan araştırması kapsamında, 20 yaşın üzerinde 1018 kadın ve erkek denek beslenmeyle ilgili bir sorgulamanın yanı sıra, sabırsızlık, çabuk öfkelenme ve saldırganlık gibi özelliklerin ölçüldüğü çeşitli incelemelerden geçirildi. Golomb ve arkadaşları, etkili olabilecek başka unsurlar göz önünde tutulduğunda bile, trans yağ tüketimiyle saldırganlık arasında güçlü bir bağlantı bulunduğuna tanık oldular. Golomb,“Trans yağlarla saldırganlık arasında yaş, erkek cinsiyeti, eğitim ve sigara gibi kimi geleneksel risk unsurlarına kıyasla çok daha sıkı bir bağlantı var,” diyor.

Araştırmadan elde edilen bulguların her iki cins, tüm yaş grupları, tüm etnik ve sosyoekonomik sınıflar için de geçerli olduğu görüldü. Aradaki sıkı bağlantıya karşın, araştırma yağların saldırgan davranışa neden olduğu yönünde herhangi bir kanıt sunmuyor. Bir olasılıkla, doğası gereği saldırgan olan insanlar sağlıklı besinleri daha az tüketiyor olabilirler.

CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan Bingöl Üniversitesi tarafından düzenlenen “Deprem ve Çocuk Sempozyumu”nda di
  • Travmatik stres yaratan olayların sonrasında toparlanma döneminde neler yapılması gerektiğini açıklayan Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir,
  • Ramazan’da uzun süren açlık sonrası iftar ve sahurda yanlış beslenme, mide rahatsızlıklarına yol açıyor.
  • Yaşam yolculuğumuzda bazı anlar vardır ki iyimser olmak, umutlanmak çok zordur. Ancak bazen de iyimser olmaktan, umut etmekten başka çare kalmaz. Zali
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Şanlıurfa Öğretmen Gelişim ve Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen Eğitimci
  • Endişe verici bir olaydan sonra kendinizi kötü haberlerle ilgili makale üstüne makale okurken buldunuz mu? Doomscrolling, kötü haber okuma hastalığı.
  • Randevu Al