Deprem Travma Psikolojisi

Rahmin yok denildi ikiz doğurdu

İngiltere’de rahmi ve yumurtalıkları olmadan dünyaya gelen ve asla anne olamayacağını düşünen 28 yaşındaki bir kadın ikiz bebekler dünyaya getirdi.

Rahmin yok denildi ikiz doğurdu

İngiltere’de rahmi ve yumurtalıkları olmadan dünyaya gelen ve asla anne olamayacağını düşünen 28 yaşındaki bir kadın ikiz bebekler dünyaya getirdi.

ikizbebekİngiliz Daily Mirror gazetesine konuşan Hayley Haynes, 19 yaşındayken Androjen Duyarsızlığı Sendromu’ndan müzdarip olduğunu ve XY kromozomları taşıdığını, yani genetik olarak erkek olduğunu öğrendiğini söyledi.  Haynes “O anda dünyam başıma yıkıldı. Hiç bir erkeğin beni istemeyeceğini düşündüm. Yani bir erkekle çıkmaya başladığımda ona genetik olarak bir erkek olduğumu nasıl söyleyebilirdim ki?” dedi. Ancak Haynes’in kaderi 2007 yılında Royal Derby Hastanesi’nden doktorların bir tarama sırasında sadece bir kaç milimetre çapında bir rahmi olduğunu keşfetmesi ile değişti. Yoğun bir hormon tedavisi ile  bu rahmin gelişmesini  sağlayan doktorlar bu süreçte çocukluk arkadaşı Sam ile evlenen kadının tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmasını sağlamayı başardı. Yaşadığı tüm zorluklardan sonra çocuk sahibi olmanın onun için paha biçilemez olduğunu söyleyen Haynes “Anne olmak hayatım boyunca başıma gelen en güzel şeydi” dedi. Androjen duyarsızlığı sendromu (AIS) kişinin üreme organlarının normal bir biçimde gelişmesini imkansız hale getiriyor. AIS ile doğan çocuklar genetik olarak erkek olmalarına rağmen işlevsiz kadın üreme organlarına ya da iki cinsiyetin de özelliklerini taşıyan üreme organlarına sahip olabiliyor. AIS çok nadir bir hastalık ve her 20 bin doğumdan birinde görülüyor. DAILY MIRROR  
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al