RAHİM NAKLİNE AZ KALDI

RAHİM NAKLİNE AZ KALDI

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Araştırma, doğuştan rahmi olmayan veya hastalık yüzünden rahimleri alınan kadınlar için umut olabilir.

 

İsveç’te Göteburg Üniversitesi’nden Mats Brannstrom, on yılı aşkın bir süredir rahim naklini iyileştirmek için yeni cerrahi teknikler üzerinde çalışıyordu.

Bugüne kadar fare, koyun ve domuzlara başarılı rahim nakli yapan Brannstrom, cerrahi tekniklerin son yıllarda iyice geliştirildiğini ve önümüzdeki yıldan itibaren dünya genelinde on hastaneden birinde rahim naklinin yapılabileceğine inandığını söylüyor Journal of Obstetrics and Gynaecology Research dergisinde. Ancak kadınları rahim naklinden sonra da zorlu bir süreç bekliyor.

Rahim nakli olan kadın büyük bir olasılıkla yapay olarak döllenecek. Nakledilen organla normal doğum yapılamayacağı için sezaryen gerekecek. Ayrıca bedenin yeni organı reddetmemesi için de bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların kullanılması gerekiyor.

Nakledilecek organlar canlı bağışçılardan veya ölülerden alınabilir. En düşük reddedilme durumu için aile planlamasını tamamlayan kız kardeş gibi yakın akrabalara başvurulabilir diyor doktorlar.

Ölülerden alınan organla yapılacak naklin daha başarılı olacağını söyleyen kimi bilim insanlarıysa, bu durumda rahmin tüm önemli kann damarlarıyla bağlandığı için hamileliğin daha rahat atlatabileceğine inanıyorlar. Ancak nakledilen organ belli bir süre bedende kalmalı. Çünkü bağışıklık ilaçları uzun süre alındığında bedene zarar veriyor. Bilim insanları bir veya iki hamilelikten sonra uterusun bedenden çıkarılması gerektiğini söylüyorlar.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al