RAHİM NAKLİNE AZ KALDI

RAHİM NAKLİNE AZ KALDI

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Araştırma, doğuştan rahmi olmayan veya hastalık yüzünden rahimleri alınan kadınlar için umut olabilir.

 

İsveç’te Göteburg Üniversitesi’nden Mats Brannstrom, on yılı aşkın bir süredir rahim naklini iyileştirmek için yeni cerrahi teknikler üzerinde çalışıyordu.

Bugüne kadar fare, koyun ve domuzlara başarılı rahim nakli yapan Brannstrom, cerrahi tekniklerin son yıllarda iyice geliştirildiğini ve önümüzdeki yıldan itibaren dünya genelinde on hastaneden birinde rahim naklinin yapılabileceğine inandığını söylüyor Journal of Obstetrics and Gynaecology Research dergisinde. Ancak kadınları rahim naklinden sonra da zorlu bir süreç bekliyor.

Rahim nakli olan kadın büyük bir olasılıkla yapay olarak döllenecek. Nakledilen organla normal doğum yapılamayacağı için sezaryen gerekecek. Ayrıca bedenin yeni organı reddetmemesi için de bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların kullanılması gerekiyor.

Nakledilecek organlar canlı bağışçılardan veya ölülerden alınabilir. En düşük reddedilme durumu için aile planlamasını tamamlayan kız kardeş gibi yakın akrabalara başvurulabilir diyor doktorlar.

Ölülerden alınan organla yapılacak naklin daha başarılı olacağını söyleyen kimi bilim insanlarıysa, bu durumda rahmin tüm önemli kann damarlarıyla bağlandığı için hamileliğin daha rahat atlatabileceğine inanıyorlar. Ancak nakledilen organ belli bir süre bedende kalmalı. Çünkü bağışıklık ilaçları uzun süre alındığında bedene zarar veriyor. Bilim insanları bir veya iki hamilelikten sonra uterusun bedenden çıkarılması gerektiğini söylüyorlar.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al