Rahatlamanın ve stresi atmanın doğal yolu

İşte rahatlamanın ve stresi atmanın doğal yolu. Hamama gitmenin faydaları nelerdir?

Rahatlamanın ve stresi atmanın doğal yolu
Paylaş:

Yüzyıllardır kültürümüze yer etmiş olan hamamlar, Osmanlı İmparatorluğu zamanında sarayda kadınların güzelleşmek için en sık gittiği yerdi. Peki yurtdışında "Türk banyosu" olarak da bilinen hamamın sağlığımıza faydaları neler?

Hamamlar, rahatlanmak ve temizlenmek amacıyla eskiden beri kullanılırdı ama günümüzde daha çok keyif amaçlı olarak gidilen hamamların en önemli fayda, vücudu dinlendirmektir. Genel olarak haftada bir defa hamama gitmek, vücudu çok rahatlatmaktadır.

- Lenf sistemi temizliğini arttırır.(Kılcal bölgelerden kan damarlarını terk eden maddelerin tekrar dolaşıma geri dönmesini sağlar)

- Alerjik ya da astım yüzünden oluşan sinus tıkanmalarını açar.

- Stresi alırak zihninizi dinlendirir.

- Ölü hücreleri ciltten uzaklaştırarak cildi temizler,alttan taze deri çıkmasını sağlar ve cildin genç ve taze kalmasını sağlar.

- Enfeksiyonlar ve kanser hastaları için son dönemlerde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu hastalıklarada önemli avantajlar sağlar.

- Bağışıklık sistemini güçlendirir.

- Vücut hamam sayesinde toksin atar. Yağ yakımı yapılır. Bu nedenle kilo vermek isteyen kişilere de önerilir.

- Sıcak hava ve buharın etkisi ile vücudunuzda gözenekleri dolduran tüm kirler yumuşar. Yapılan kese ile tüm gözenekler açılır. Böylece hem cildiniz ölü deriden arınır hem de daha fazla oksijen alır.

MAHMUREBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: