Psoriatik Artrit Nedir?

Psoriatik Artrit Nedir? Eklemlerinize saldırarak onları şiş ve sert hale getirebilir. Erken teşhis, hasarı önleyebilir veya sınırlayabilir.

Psoriatik Artrit Nedir?

Psoriatik Artrit Nedir?

Sedef hastalığınız olduğunda, kalın kaşıntılı kırmızı, beyaz veya gümüşi cilt lekeleri oluşturan bir durum psoriatik artrit de alabilirsiniz. Cildinizin iltihabı, vücudunuzun bağışıklık sisteminin kontrolden çıkmasından kaynaklanır.

Bağışıklık sisteminiz de eklemlerinize saldırarak onları şiş ve sert hale getirebilir. Erken teşhis, hasarı önleyebilir veya sınırlayabilir. Psoriatik artriti olan çoğu insanda zaten sedef hastalığı vardır. Sadece yaklaşık %15'i herhangi bir cilt sorunu geçmişi olmadan alır.

Sedef hastalığınız varsa ve eklem ağrısı fark ederseniz, artrit konusunda uzmanlaşmış bir doktora görünün. Sedef hastalığı olan her 10 kişiden 3'ünde psoriatik artrit görülür.

Psoriatik Artrit Nedenleri?

Buna neyin sebep olduğunu tam olarak bilmiyoruz. Büyük ihtimalle ailelerden geçer. Bu durumdaki kişilerin yaklaşık %40'ının, eklem veya cilt sorunları olan yakın bir akrabası vardır. Strep boğazı gibi enfeksiyonların da sedef hastalığıyla bazı bağlantıları olabilir.

Psoriatik Artrit Belirtileri

Eklem ağrısı ve hassasiyet ile birlikte sert, kabarık, sosis benzeri parmaklar veya ayak parmakları yaygındır. Sedef hastalığı alevlenmeleri ve artrit ağrısı aynı anda ve aynı yerde olabilir, ancak her zaman değil. Ayrıca şunları da fark edebilirsiniz:

- Gümüşi beyaz pullarla kuru, kırmızı cilt lekeleri
- Tırnaklarınızda küçük ezikler
- Yataktan ayrılan çiviler
- Tükenmişlik
- Gözde kızarıklık ve ağrı

Sırt ve Topuk Ağrısı

Bir tür psoriatik artrit, omurganızın içindeki ve yakınındaki eklemleri alevlendirebilir. Buna spondilit denir ve sırt ve boyun ağrısına neden olur.

Başka bir form, topuğunuz gibi tendonların kemiklerinize yapıştığı yerlerde ağrı, hassasiyet veya şişmeye neden olur. Ayrıca ellerinizi, dizlerinizi, kalçalarınızı ve göğsünüzü de etkileyebilir.

Psoriatik Artrit Teşhisİ

Romatolog olarak adlandırılan bir artrit uzmanı, psoriatik artriti teşhis edebilir ve bir tedavi önerebilir. Herhangi bir şişlik, ağrı veya tırnak değişikliği için eklemlerinize ve cildinize bakacaklardır. Doktorunuz eklem hasarını kontrol etmek için röntgen, MRI, ultrason veya BT taramaları da isteyebilir. Kan, eklem sıvısı ve deri örnekleri diğer artrit biçimlerini ekarte edebilir.

Psoriatik Artrit Tedavisi

Artritiniz hafifse, eklemleriniz ağrıdığında yalnızca ibuprofen veya naproksen içeren reçetesiz bir ilaca ihtiyacınız olabilir. Ekleme yapılan bir kortikosteroid, ısıyı, şişmeyi ve ağrıyı azaltabilir. DMARD (hastalığı değiştiren antiromatizmal ilaçlar) adı verilen reçeteli ilaçlar şiddetli semptomları hafifletir. Psoriatik artritin kötüleşmesini yavaşlatır veya durdururlar ve cilt problemlerini hafifletebilirler. Doktorunuz sedef hastalığınızı tedavi etmek için başka şeyler de önerebilir.

Biyolojik İlaçlar

Biyoloji, bağışıklık sisteminizin bölümlerini hedefler. Eklemlerinizdeki hasarı yavaşlatabilir ve eklem ağrısı, şişme ve pullu cilt gibi semptomları hafifletebilirler. Diğer ilaçlar işe yaramadığında doktorunuz sizin için bir tane reçete edebilir.

Acısını almak

Ağrıyı gidermek için sıcağı ve soğuğu deneyin. Ağrıyan kaslarınızı gevşetmek ve ağrıyı gidermek için ılık bir banyo yapın, duş alın veya sıcak bir paket kullanın. Bir eklemi uyuşturmak ve şişliği gidermek için bir havluya sarılmış bir torba buz veya dondurulmuş sebze uygulayın.

Egzersiz yapmak

Aktif olmadığınızda ağrı ve şişlik daha da kötüleşir. Yüzmek ve havuzda yürümek, ağrıyı hafifleten ve aynı zamanda güç ve esneklik kazandıran, etkisi olmayan iyi kardiyo egzersizleridir. (Klorun cildinizi kurutmaması için havuzdan çıktıktan hemen sonra duş alın.)

Güvenli bir şekilde nasıl hareket edeceğinizden emin değilseniz, bir fizyoterapist yardımcı olabilir.

Yorgunluğu Yen

Düzenli egzersiz ayrıca enerjinizi artırabilir ve geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Ağrı kesici ilaçlar da yardımcı olur.

Sabah daha geç kalkın ya da öğleden sonra kestirin. Enerjinizi en önemli veya en çok keyif aldığınız şeylere saklayın. Ailenizden veya arkadaşlarınızdan yardım istemekte sorun yok.

İyi Yaşamak

Psoriatik artritli kişilerin yaklaşık üçte biri, zamanla değişmeyen hafif bir forma sahiptir. Diğerleri semptomları için uzun süreli tedaviye ihtiyaç duyar. Yine de şiddetli psoriatik artritin bile devre dışı bırakılması gerekmez. Profesyonel golfçü Phil Mickelson (Enbrel ilacının sözcüsü), erken teşhis ve iyi tedaviyi, oyunda kalabilmek için neredeyse sakat bırakan ağrının üstesinden gelmesine yardımcı olarak görüyor.

Psoriatik Artrit Olan Kişi Anlatıyor:

Benim için sedef hastalığı ile ilgili en zor şeylerden biri, insanların onu görebilmesidir. Ve bazen buna gerçekten garip tepkiler veriyorlar. Hastalığım aktif olduğunda, bazı insanlar bana banyo yapmıyormuş gibi belirli bir sabun veya şampuan kullanmam gerektiğini söylüyor.  Psoriatik Artrit Nedir?

Eklemlerin psoriatik hastalığı tam tersidir. Göremezsin. İnsanlar bana, bende yanlış bir şey yokmuş gibi görünmediğini söyleyecek.

“Bu senin için neden bu kadar zor?” Diye soracaklar.

Kendimle savaşıyormuş gibi hissettim. Sedef hastalığı nedeniyle başparmak eklemlerimi değiştirdim. Saçımı kaybettim. Temelde kel oldum, ki bu bir kadın için en iyi şey değil.

Saklanmak için çok zaman harcadım. Ama sonunda işimin bittiğine karar verdiğim bir noktaya geldim.

Kendimi çirkin hissetmekten bıktım.

Kendimi sürekli kirli hissetmekten bıktım.

Ve durumumu kabul ettiğimde -- ve aynı şeyi yaşayan başkalarıyla tanıştığımda -- bunun hakkında konuşmam gerektiğini hissettim.

Artık tüm dünya biliyormuş gibi göründüğüne göre artık çok daha fazla özgüvenim var.

Artık Saklanmak Yok

Kollarımın altında sedef hastalığı olduğu için kolsuz gömleklerden kaçınırdım. Kıyafet giyemeyeceğim için son dakikada planları iptal etmek zorunda kalırdım. Ters sedef hastalığım var. Bu, onu deri kıvrımlarıma ve kasıklarıma aldığım anlamına geliyor. Ve kim "Bacaklarımdaki kırık deriyi kestiği için iç çamaşırı giyemiyorum" demek ister.

Ama sonunda çıkıp dedim ki, "Bu benim. Sahip olduğum şey bu. Bununla yaşadığım şey. Bunu bilmek istersen, sana söyleyebilirim. Eğer bilmiyorsan, sorun değil. Sadece yapma. bana hakaret etme."

Sonunda durumumu açtığımda arkadaşlarım geçmiş eylemlerimin çok anlamlı olduğunu söyledi. Bu büyük bir rahatlamaydı. Kendimi daha iyi hissetmeye başladım. Ayrıca, fiziksel olarak daha iyi hissetmeye başladım. Çok fazla stresim olmadığı için çok fazla kaşıntı ve yanma olmadı.

Bunu o kadar uzun süre içimde tutmuştum ki, saklanarak kendimin en büyük düşmanı olduğumu fark etmemiştim.

Yeni Beni Bulmak

Haftada iki veya üç kez saatlerce spor salonuna giderdim. Hiçbir şey beni antrenmanlarımdan alıkoyamayacaktı. Sadece eklem ağrımı bastırdım. Sonra 3 gün boyunca yatakta kalırdım. Ama birkaç yıl önce bir gün, "Bu çılgınlık. Yeni bir hobi bulmam ve kendime zarar vermeyi bırakmam gerek" dedim.

İşte o zaman Ulusal Psoriasis Vakfı için “Bire Bir” akıl hocası oldum. Bu, benim gibi insanları -- yıllardır sedef hastalığıyla yaşayan birini -- yeni teşhis konmuş biriyle eşleştiren bir program. Bu benim yeni tutkum. Bir sonraki kişinin yolunun benimki kadar zor olmadığından emin olmak istiyorum.

Başkalarına yardım etmekten büyük rahatlık duyuyorum. Sedef hastalığım olduğunu öğrendiğimde, tanıdığım hiç kimse bunun hakkında açıkça konuşmadı. Kendimi çok yalnız hissettim. Artık ait olmam gereken bir topluluk var.

Beni yanlış anlama. Kocam harika bir amigo kızdır. Ama gerçekten sahip olan, neden bahsettiğimi gerçekten bilen biriyle oturmak, dünyadaki en harika duygudur.

Daha İyi Olur

Teşhisinizin son olduğunu düşünebilirsiniz, ancak aslında bu başlangıçtır. Artık belirtilerinize neyin sebep olduğunu biliyorsunuz. İşe yarayan bir ilaç bulacaksın ve daha iyi hissedeceksin. Yeniden bir hayatın olacak. Eskiden sahip olduğunuz hayata sahip olmayabilirsiniz, ancak anlamlı ve üretken bir hayata sahip olabilirsiniz.

Bunu onlara söylediğimde kimse bana inanmıyor, ama gerçekten doğru. Eskiden bir duvar çiçeğiydim, her zaman arkada dururdum. Şimdi eyalet temsilcilerimle görüşüyorum ya da sedef hastalığının nasıl bir şey olduğunu konuşmak için Capitol Hill'e gidiyorum. Yapabileceğimi asla düşünmediğim tüm bu şeyleri yapıyorum.

Ve teşhis öncesi ve sonrası semptomlarımda büyük bir fark var. Saç derim pullarla kalınlaşmıştı. Sedef hastalığım kulaklarımda duyamayacağım kadar kötü olurdu. Bir keresinde ayak bileklerime ağırlık veremediğim için acile gittim.

İşe yarayan bir tedavi bulmam biraz zaman aldı. Ama şimdi yeni eklem ağrısı olmadan beni yaklaşık %85 ​​oranında temizleyen bir ilaç alıyorum. Ben buna zafer diyorum. Sedef hastalığımın bir kısmı, kafa derim ve kulaklarım gibi hala görülebilir. Ama şimdi aynaya bakıyorum ve utanmıyorum. Bu benim için büyük bir şey.

Zihinsel olarak, 20 yılda sahip olduğum en iyi şeyi hissediyorum.

53 yaşındaki Tami Seretti'ye 27 yaşındayken sedef hastalığı ve 38 yaşında psoriatik artrit teşhisi kondu. Ulusal Psoriasis Vakfı ile aktif. Ayrıca Clara Health'in Çığır Açan Mürettebatı ve Artrit Vakfı'nı da savunuyor. PA, Center Township'te kocası, annesi, üç kedisi ve bir köpeğiyle birlikte yaşıyor.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Soğuk algınlığı, Üst solunum yoluna bağlı olarak gelişen soğuk algınlığı 200’den fazla farklı virüsten kaynaklanabilir. Soğuk algınlığına Portakal su
  • Çörek otu, çörek otu, roma kişnişi olarak da adlandırılan çörek otu (Nigella sativa), keskin kokulu tohumları için yetiştirilen, baharat olarak ve şif
  • Genelikle kan pıhtısı nedeniyle bir veya daha fazla sayıda akciğer damarının tıkanması akciğer embolisi olarak tanımlanıyor.
  • Hipoglisemi, vücuttaki glikoz değerinin yani kandaki şekerin normalden düşük değerde olması durumudur. Hipoglisemi diyabet ile ilişkilidir. Fakat nadi
  • Hemogram, kanda bulunan hücrelerin hem sayısını hem de oranını tespit eden kan testidir. Halk arasında tam kan sayımı adıyla bilinir. Kan dolaşımındak
  • Diyabet hastalarında beslenme ve yaşam alışkanlıklarının kan şekeri kontrolünde çok önemli olduğunu belirten Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, “
  • Randevu Al