Deprem Travma Psikolojisi

Psikososyal yönünü kaybeden psikiyatri geriler

Psikiyatride psikososyal yönün önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Orhan Doğan, psikososyal yönü dikkate alınmayan psikiyatrinin teknik bir disipline gerileyeceğini söyledi.

Psikososyal yönünü kaybeden psikiyatri geriler

Psikiyatride psikososyal yönün önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Orhan Doğan, psikososyal yönü dikkate alınmayan psikiyatrinin teknik bir disipline gerileyeceğini söyledi.

Psikiyatrik bozukluklar ciddi oranda yeti yitimine neden oluyor. Bağımlılık kadınları daha olumsuz etkiliyor. Madde bağımlılığı suç işleme oranını artırıyor. Psikiyatrinin sosyal yönü yok mu ediliyor? Psikiyatride damgalama tedavi sürecinde kişiyi olumsuz etkiliyor. Tüm bu konular Edirne’de gerçekleştirilen 19’uncu Ulusal Sosyal Psikiyatri Kongresi’nde konuşuldu, tartışıldı. Kongreye Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Orhan Doğan ve Prof. Dr. Oğuz Karamustafalıoğlu da konuşmacı olarak katıldı. Psikiyatri camiasının önemli isimleri Edirne’de gerçekleştirilen19’uncu Ulusal Sosyal Psikiyatri Kongresi’nde buluştu. İki yüze yakın sağlık çalışanının katıldığı kongrenin ana teması bu yıl “Sağlıkta Dönüşüm: Sağlık Çalışanları ve Hekim Ruh Sağlığına Olası Yansımaları” idi. Önemli konuların ele alındığı kongrede Üsküdar Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Orhan Doğan “Psikiyatrinin sosyal yönü” , Prof. Dr. Oğuz Karamustafalıoğlu da “ Psikiyatride Damgalama” konularında birer konuşma yaptı.

PSİKİYATRİDE SOSYAL YÖNGÖZARDI EDİLMEMELİ!

Kongrede yaptığı konuşmada psikiyatride psikososyal yönlerin göz ardı edilmesinin psikiyatriyi yok etmek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Orhan Doğan, psikiyatrinin biyopsikososyal modelini benimsediğini söyledi. Tek başına biyolojik psikiyatrinin yeterli olmayacağına dikkat çeken Doğan, psikiyatrik bozuklukların ortaya çıkması, tedavisive uyumlandırma (rehabilitasyon) çalışmalarında mutlaka psikososyal yönlerin ve kültürün dikkate alınması gerektiğini kaydetti. Aksi halde Dr. Doğan, psikiyatrinin özünü kaybedeceğini ve teknik bir disipline gerileyeceğini söyledi.

PSİKİYATRİDE DAMGALAMAYLA ZARAR VERİYOR!

Kongrede psikiyatrik rahatsızlıkların tedavisinde kişilerin damgalanması da ele alındı. Konuya ilişkin konuşmayı ise Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Karamustafalıoğlu yaptı. Damgalamanın ve önyargıların özellikle şizofreni hastalarının tedavisini ve bu kişilerin toplumla kaynaşmasını engellediğini vurgulayan Karamustafalıoğlu, bu engelin kaldırılması gerektiğinin altını çizdi. Damgalama ve önyargıların giderilmesi için tüm toplumun farkındalığının ve bilgisinin artırılmasının önemine dikkat çeken Karamustafalıoğlu, özellikle şizofreni hastaları ile karşılaşmalarının ve onları yaşamın içinde görülmesinin yararlı olacağını söyledi. Şaban Özdemir (NPGRUP)  
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al