Psikopatların beyni böyle çalışıyormuş!

Cinayet, ırza geçme ve benzeri gibi ağır suçları işleyen psikopatların beyin yapılarının, normal insanlarınkinden farklı olduğu belirlendi.

Psikopatların beyni böyle çalışıyormuş!

İngiliz bilim adamlarının çalışmaları sonucunda, bu kişilerin beyinlerinin duygularla ilgili bölümü (amygdala) ile dürtüleri ve karar almayı yöneten bölümü (orbitofrontal cortex) arasındaki "bağlantıların" hatalı olduğu belirlendi. Bu iki bölümün psikopatlarda farklı olduğu biliniyordu, ancak aralarındaki bağlantının "hasarlı olduğu" ilk kez ortaya kondu. Bu da, "DT-MRI" adı verilen yeni bir tarama yöntemi sayesinde mümkün oldu.

Cinayet, seri katil, ırza geçme, boğma gibi ağır suçları işleyen kişiler üzerinde yapılan araştırmalar, iki önemli beyin bölümünü birbirine bağlayan yollarda “çukurlar olduğunu,” psikopat olmayanlarda ise "bu yolların" iyi durumda olduğunu ortaya koydu. Çalışmaya ilişkin makale, Molecular Psychiatry adlı bilimsel dergide yayımlandı.

Londra'daki King’s College Hastanesi Psikiyatri Enstitüsü’nden Dr. Michael Craig, yeni bulgunun, psikopatların tedavisinde yeni olanaklar sunacağını ifade etti. Çalışmanın, beynin iki kısmı arasındaki bağlantıların nasıl, ne zaman ve neden tahrip olduğunu ortaya koymadığını da kaydeden Craig, "Şimdi en ilginç soru, bu çukurların doğuştan mı geldiği, yoksa sonradan mı oluştuğu" dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Randevu Al