PSİKOPATİ RİSKİNİ ARTIRIYOR

REUTERS

Uzun süre hint keneviri kullanımının, psikopati olasılığını iki kat artırdığı bildirildi. İşte detaylar.


Avustralyalı araştırmacılar, 6 yıl veya daha uzun süre hint keneviri veya marihuana kullanan gençlerde psikotik sorunların, halüsinasyonların ve delüzyonların görülme olasılığının, hiç kullanmayanlardan iki kat fazla olduğunu söylediler.

Queensland Beyin Enstitüsünde görevli John McGrath, yaptıkları araştırma çerçevesinde 1981 ve 1984 yılları arasında doğan 3801 kadın ve erkeğin hint keneviri kullanıp kullanmadıklarının tespit edildiğini ve psikotik durumlarının değerlendirildiğini kaydetti.

Bu kişilerin yüzde 18'inin, 3 ya da daha kısa süre, yüzde 16'sının 5 yıl, yüzde 14'ünün de 6 yıl ya da daha uzun süre hint keneviri kullandığını ifade ettiği belirtildi.

McGrath, sonuçları "Archives of General Psychiatry" dergisinde yayımlanan araştırmada, hint kenevirini hiç kullanmayanlarla kıyaslandığında, 6 yıl veya daha uzun hint keneviri kullanan gençlerin (şizofreni gibi) etkisiz psikoz geliştirme olasılığının iki kat fazla olduğunun gözlendiğini söyledi.

Uzun süre hint keneviri kullanan gençlerin, delüzyonla bağlantılı klinik testlerde daha yüksek puanlar alma olasılığının da 4 kat fazla olduğu ortaya çıktı.

John McGrath, araştırma çerçevesinde kardeş çiftlerden oluşan 228 kişilik bir grupta da hint keneviri kullanımıyla psikotik semptomlar arasında ilişkiye bakıldığı ve burada da bu ilişkinin var olduğunun saptandığını kaydetti. Bunun, psikozun sorumlusunun, genler ve çevre gibi diğer etkenler olma ihtimalinin daha düşük olduğunu ortaya koyduğu bildirildi.

BM'ye göre, dünyada 190 milyon kişi yasalara rağmen hint keneviri kullanıyor. Bu sayı, dünyada yetişkin nüfusunun yaklaşık yüzde 4'üne tekabül ediyor.


 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al