Psikolojik tedavi şiddeti frenler mi?

Dayakçı eşleri önlemenin bir yolu var mı?

Psikolojik tedavi şiddeti frenler mi?

Kadına şiddeti ve psikolojisini Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan değerlendirdi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, gerek şiddeti uygulayan gerek ise maruz kalan taraflara bakıldığında genel anlamda ruh sağlıklarının bozuk olduğunu gözlemlediklerini söyledi. Bu kişilerin birçoğunda gizli depresyonun yaşandığına dikkat çeken Tarhan, dürtü bozuklukları, alkol kullanımı, öfke kontrolü sorunu ve kıskançlık paranoyası …vs. durumların bu kişilerde görüldüğünü vurguladı. Şiddetin aniden ortadan çıkmadığını ifade eden Rektör Tarhan, geçmişe dönük yaşanan bir takım şeylerin şiddeti körüklediğini, aslında şiddetin öncülerinin söz konusu olduğunun altını çizdi.

Tarhan; “Bir risk grubu var. Bu gruptaki kişiler olay büyümeden yasal başvurularda bulunuyorlar. Bu aşamada örneğin taraflar polise başvurduklarında durum incelenmeli, psikiyatriden yardım alınmalı. Alınacak yardım yaşanması muhtemel olayların önüne geçecektir. Karakola başvuruda bunu göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Psikiyatri uzmanında yazılı görüş almalılar ilaç ya da tedavi gerekir mi buna bakılmalı” “Şiddet artmadı ama görünür oldu” yönünde görüşlerin de olduğunu ifade eden Rektör Tarhan, şiddet olayları için bu söylemin doğru olduğunu ancak cinayet için aynı şeyi söylemenin mümkün olmadığını vurguladı. Tarhan; “Cinayetler daha önce de kayıtlıydı şimdi de. Kadına yönelik cinayetlerde ciddi artışlar var.

Kadınlar da farkında olmadan özellikle feminist söylemin yanlış anlaşılması nedeniyle bazı kadınlar erkek sana bağırıyorsa sen de ona bağır, tabak atıyorsa sen de ona fırlat tarzındaki aile içi iletişimi, ilişkiyi kadın erkek çatışmasına dönüştüren yaklaşımlar var. Öfkenin hakim olduğu bir durumda öfke kontrol yönetiminden faydalanıp, öfkeye boşalma hakkı tanınmalı. Bakıyorsunuz kimileri Psikiyatrik temeli olmayan yaklaşımları çözüm olarak sunuyor. Sana bağırana sen de bağır… gibi. Bu çok yanlış, psikiyatrik temeli olmayan yaklaşımlar. Şöyle düşünelim yangın çıkmış ve siz yangına körükle gidiyorsunuz. Öfke yönetimde yangın söndürme yöntemi uygulanır. Yangın önce söndürülür, soğutulur sonra müdahale edilir. Bu nedenle bu yöntemin bilgilendirme amacıyla anlatılması gerekiyor topluma. Duruma kadın hakkı sorunu olarak değil de akılcı yöntemlerle yaklaşmak, çözüm üretmek gerekiyor.