Psikoloji Doktora Programı açıldı!

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Derinlemesine çalışacak psikologlara ihtiyaç var”

Psikoloji Doktora Programı açıldı!

Üsküdar Üniversitesi Klinik ve Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans Programı’nın ardından Psikoloji Doktora Programı’nı açtı. Günümüzde derinlemesine çalışacak psikologlara ihtiyaç duyulduğunu belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bunun lisansüstü programlarla mümkün olduğunu söyledi. Psikolojinin hem bir bilim hem de sanat olduğunu vurgulayan Tarhan, teorinin kitaplardan ancak sanat yönünün ise sadece ustalardan öğrenilebileceğini ifade etti.

Psikoloji Doktora Programı açıldı!Davranış Bilimleri ve Sağlık alanında özgün eğitim modeli benimseyen Üsküdar Üniversitesi lisansüstü programlarıyla da gerek saha gerek ise akademik alanda ülkenin ihtiyaç duyduğu profesyonelleri topluma kazandırıyor.

Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimleri Enstütüsü Klinik ve Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans Programı’nın ardından Psikoloji Doktora Programı’nı açtı.

Doğru karar için uzmanlaşmak gerekiyor!

Psikolojide lisansüstü eğitimlerin önemine dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ülkemizde derinlemesine çalışacak psikologlara ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Prof.Dr. Tarhan, şunları söyledi:
“Türkiye’de psikoloji lisans eğitimi veren üniversite sayısı artıyor. Bu kapsamda öğrenciler lisansüstü eğitimlere yöneliyor. Bu alanda eğitim almak onlar için ayrıcalık. Artık psikolojide de derinleşmek gerekiyor. Yüksek lisans eğitimini doktora eğitimi ile daha da derinleştirmek gerekiyor. Doktora demek daha ayrıntılı verilere ulaşıp daha derinlemesine uzmanlaşmak ve özelleşmek demek. Doktoraya yönelen bir psikolog seçtiği alanda çok daha derinleşiyor, uzmanlaşıyor. Bu kişinin daha az hata yapması, bir kişinin ruh sağlığı ile daha doğru karar vermesi anlamına geliyor. Şimdi düşünün karşınıza bir insan geliyor, evlilikle ilgili bir karar verecek. Hayatıyla ilgili kararlar verecek. Yahut bir şirkette danışmanlık yapıyor, sağlıklı yönlendirmeler yapacak. Ya da sosyal alanlarda sosyal psikoloji, politik psikoloji alanında danışmanlık yapıyor. Yüksek lisans bilgilerinin yetersiz kaldığı durumlar olabiliyor. Bu da hatalı karara neden olabiliyor. Onun içindir ki artık uzmanlaşmak gerekiyor. Özelleşmek gerekiyor.”

Derinlemesine çalışacak psikologlara ihtiyaç var!

Üsküdar Üniversitesi olarak psikolojide , nöropsikoloji, klinik psikoloji, gelişim psikolojisi, eğitim psikolojisi gibi alanlarda psikoloji doktora programı altında bilim dalları açtıklarını ifade eden Prof.Dr. Tarhan, bu bilim dallarında derinlemesine çalışacak psikologlara ihtiyaç olduğunu söyledi. Doktor programına gelecek kişilerin en az üç senelik teorik ve pratik eğitimden geçeceklerini belirten Prof.Dr. Tarhan, doktorayı başarıyla tamamlayan kişilerin psikoloji lisans hocaları olacaklarını, bu alanda akademik kariyerlerini sürdürebileceklerini kaydetti.

Psikolojide hem akedemisyene hem de saha çalışmasına ihtiyaç var!

Ülkemizde psikoloji bölümlerinin doluluk oranlarının yüksek olduğunun altını çizen Prof.Dr. Tarhan, toplumda insanın ruh sağlığıyla ilgilenen klinik ve eğiticilerine ihtiyaç olduğunu söyledi. Bilimsel olarak derinlemesine çalışan kişilere olan ihtiyacın arttığını belirten Tarhan, doktora programıyla Üsküdar Üniversitesi olarak akademik çalışmaya hevesli gençlere fırsat oluşturmuş olduklarını belirtti.

Tarhan: “Psikoloji hem bilim hem de sanattır. Sanat için de iyi ustalara ihtiyaç var”

Lisans eğitimlerinde olduğu gibi lisansüstü eğitimleri de çok değerli ve donanımlı bir akademik kadronun verdiğini kaydeden Prof. Dr. Tarhan şu değerlendirmelerde bulundu: “Bilgi birikimi açısından çok donanımlı bir kadromuz var. Bilgiye doğru rehberlik eden hocalarla doğru tedaviye ulaşılır. Psikolojinin usta çırak ilişkisi vardır, psikoloji hem bir bilimdir hem de sanattır. O nedenle bilim olarak teori olarak kitaplardan bunu öğrenebilirsiniz ama sanat yönünü ancak ustadan öğrenebilirsiniz. Burada iyi ustalar var. İyi hocalarla iyi doktora programları olur, bizim farkımız bu.”

Uzman gibi çalışan doktora öğrencisini hedefliyoruz!

Öğrencilerin tezlerini büyük ölçüde hastanede yapılacaklarını belirten Tarhan, derslerin pratik ve uygulama kısmının Üsküdar Üniversitesi bünyesinde bulunan NPİSTANBUL Hastanesi’nde olacağını söyledi. Tarhan doktora öğrencilerine üniversitede asistan gibi uzmanlık öğrencisi sorumluluğu vereceklerini belirterek uzman gibi çalışan doktora öğrencisi hedeflediklerini kaydetti.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi tarafından 15 Temmuz darbe girişiminin 5. yıldönümünde düzenlenen panelde konuşan kurucu rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan, darbeler
  • Üsküdar Üniversitesi Senatosu tarafından 22 Nisan Dünya Günü’nde ilan edilen “Küresel İyi Oluş Manifestosu”, dünyanın önde gelen üniversitelerinin de
  • Üsküdarlı akademisyenler Covid -19 pandemi döneminde psikiyatrik hastalıklar ve elektromanyetik alan kirliliğin insan sağlığı üzerine etkileri olmak ü
  • aydi Tut Elimi Derneği bağışçılarından Davut Bozkurt bundan tam 16 yıl önce Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a ithafen kaleme aldığı mektubu 16 yıl sonra bizza
  • Üsküdar Üniversitesi Genç Beyinler Akademisi (GBA) Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Optimum Akademi arasında imzalanan protokolle üniversite öğrenci
  • Üsküdar Üniversitesi bünyesinde 2010 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Haydi Tut Elimi Derneği, ihmal, istismar, şiddete maruz kalan ve suça sü
  • Randevu Al