PsikoEgitim.com Psikodrama, Grup Terapi ve Yaşam Koçluğu Sitesi Yayında

PsikoEgitim.com Psikodrama, Grup Terapi ve Yaşam Koçluğu Sitesi Yayında
Paylaş:

PsikoEgitim.com Grup terapi, Psikodrama, yaşam koçluğu ve kişisel gelişim hizmetleri sitesi yayın hayatına başladı. Site aracılığı ile bizlere on-line ulaşabilir, eğitimlerimiz hakkında bilgi alabilir, uzmanlarımızı inceleyebilirsiniz. NPiSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi ve Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi uzman kadrosu desteğinde oluşturulan yapının web adresi: www.psikoegitim.com
Oyun, hayatın bir parçasıdır. Hayatımız boyunca çeşitli oyunlar oynarız! Çocuklar oyun sayesinde hayatı öğrenirler: Anne, baba olmayı, meslekleri, arkadaş edinmeyi….vb.
Oyun çocukların gelişimi için son derece önemli olan ve yetişkinler içinse önemi unutulan bir olgudur.
Çocuklar “oyun” içinde kendi kimliklerini oluştururlar. Yetişkinler ise kendilerini tanırlar (farkındalık kazanırlar) ve kendilerini geliştirerek yeni durumlara uyum sağlamayı başarırlar.

PSİKODRAMA BİZE HAYATLA İLGİLİ PROVALAR SUNAR
Hayat içinde alacağımız kararların provasını, psikodrama içinde yer alan ısınma oyunları sayesinde yapabiliriz.
Psikodrama içinde kişi hem kendisi ile hem de diğerleri ile ilgili eylemleri yaparak yeni deneyimler kazanır ve gerçek hayatın provasını yapma şansı bulur.

OYUNUN HAYATIMIZDAKİ YERİ
Psikodramatik açıdan oyun yaşamın kendisidir. Oyun geçmişi netleştirmemiz ve geleceği prova etmemizi sağlayan eşsiz bir araçtır.
Oyuna öğrenme açısından bakıldığında tıpkı çocuklardaki gibi yetişkinlerin öğrenmesinde de aktif olmak, yaşamayı gerektirir. En çabuk ve en kalıcı öğrenme bizzat deneyimleyerek gerçekleşir. Kısaca; yaşayarak öğrenme oyun içinde hayat bulur.
Her grubun kendine özgü bir yapısı ve ısınma süreci vardır. Bu süreci sağlamak için çeşitli ısınma oyunları oynanır. Böylece grubun diğer aşamalarının sağlıklı ve etkili yaşanması sağlanır.

PSİKODRAMADA OYUNUN YERİ
Psikodramatik oyunlar kişilerin içgörü kazanmasına, birbirlerini tanımalarına, geribildirim vermelerine, grup kohezyonunun oluşmasına (grubun kaynaşmasına), mevcut dirençlerin çözülmesine yardım eder.

GRUP BİR “AYNA” DIR!
Eğer kendimizi bir aynada görmek istersek; bir oyuna katılmamız yeter. Grup yaşantısı bize kendimizi yeniden keşfedebileceğimiz birçok bilgi verir.
Olaylar karşısında çabuk öfkelenen, yenilgiye dayanamayan, mükemmeliyetçi ya da anlayışlı, empati yapabilen bir misiniz? Oyun içinde hemen ortaya çıkar. Çünkü oyun içinde kendimizi, farkında olmadığımız yönlerimizi keşfedebilir ve tedavi de olabiliriz. Bu anlamda PSİKODRAMA içinde oyun kavramını da barındıran ve eyleme dayanan en etkili Grup Terapisi yaklaşımıdır.

“FARKINDALIK”, DEĞİŞİM VE GELİŞİM İÇİN ÖNEMLİ BİR ANAHTARDIR!
Oyun (eylem) içinde “farkındalık” kazanmak çok daha kolay ve çarpıcı olur. Çünkü maskelerimizi bir kenara bırakarak bir anda kendi gerçeğimizi keşfedebiliriz. Bunları hayatın içinde tanımlayabilir, etkilerini ve ilişkilerimize nasıl yansıdığını görebiliriz. Böylece günlük hayatta yaşadığımız problemlerin nedenlerini anlayabiliriz. Grup terapisi sayesinde de bu problemleri çözme yollarını bulabiliriz.
Farkındalık, değişim ve gelişim için önemli bir anahtardır.

GRUBUN GÜCÜ
Destekleyici ve koruyucu bir ortam sağlayan grubun içinde kişi, diğer grup üyeleri ve terapistin varlığı ile kendin sınırlarını test etme imkânı bulur.
Grup içinde bireyler, kendi duygularını anlamayı, yönetebilmeyi ve paylaşmayı; davranışlarının diğerlerini nasıl etkilediğini, onlarda hangi duyguları yarattığını öğrenme şansı bulurlar. Grup üyeleri birbirini etkiler, kendileri de etkilenirler ve dinamik bir süreç başlar. Bu süreci grubun tüm katılımcıları birlikte yaşar ve paylaşırlar. Zaten grup da gücünü buradan alır.

PSİKODRAMA GRUP TERAPİSİNİN 3 ANAHTARI;
SPONTANİTE, EYLEM VE YARATICILIK.

Psikodrama yöntemi bireylerin yaşam içerisinde kaybettikleri spontanitelerini (kendiliğindenlik) ve yaratıcılıklarını tekrar kazanmalarını hedefler. Yalnızca sözcüklere dayalı olan çalışmalar yetersizdir, bu nedenle eyleme ihtiyaç vardır. Psikodrama çalışmasında kişiler tamamıyla kendileri ile ilgili bir yolculuğa çıkarak kendileri ile ilgili keşifler yapmaktadırlar. Sonuç olarak; sayılamayacak kadar terapötik yararı ile birlikte kişilere yeni bakış açıları sunar.