Deprem Travma Psikolojisi

PSİKİYATRİK HASTALIKLARDA İLAÇ KULLANIMI

PSİKİYATRİK HASTALIKLARDA İLAÇ KULLANIMI

NP Grup

Psikiyatrik hastalıklarda kullanılan ilaçların özellikleri, neden kullanım konusunda hastaların tereddüt gösterdikleri, bağımlılık yapıp yapmadığı, hastaların daha çok hangi etkiler nedeniyle kaçındıkları bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında değerlendirilecek. 

Ruh sağlığı hastalıklarında hangi tip ilaçlar kullanılır? Bu ilaçlara karşı neden bazı dirençlerle karşılaşılır? Farmakolojik iyileşme sağlamak ve mevcut şikayetlerin giderilmesinde etkisi nedir? Beyin hastalıkları olarak bilinen psikiyatrik hastalıkların beyinde etki mekanizması nedir? İlaçların yararlılık düzeyleri ölçülebiliyor mu? Psikiyatrik ilaçların kullanımında dikkat edilecek önemli hususlar nelerdir gibi soruların cevapları bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat irdeleyecek.

Aynı ilaç aynı teşhisi taşıyan farklı kişilerde nasıl kullanılır? Sonuçları farklı mıdır? Uygun, doz, uygun süre ve doğru uygulama nasıl sağlanır? Yakın tavsiyesi ile kullanılır mı? Antidepresan ilaçlara karşı yaşanan kuşkunun temel sebepleri nelerdir? İlaç kullanımı olmadan psikiyatrik hastalıklar tedavi edilebilir mi? Psikiyatride duygu düzenleyici olan antiepileptiklerin kullanımında nelere dikkat edilmelidir? Yeşil reçeteli ilaçlar olan kaygı ve bunaltı azaltıcı anksiyolitiklerin kullanımı nasıl olmalıdır yan etkileri nelerdir? Antipsikotik ilaçlar hangi dosda hangi hastalıklarda kullanılır gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konuğu Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Konsültasyon Liyeson Psikiyatrisi Uzmanı Prof. Dr. Kemal Arıkan olacak.

İlacın biyoyararlılığını anlamak için neler yapılabilir? Kantitatif Farmako EEG sistemi insan beyninde antidepresan, antipsikotik, antianksiyete veya kognitif aktivatör etkilerinin olup olmadığı gibi hususlar nasıl anlaşılır, kişiye özel tedavi nasıl sağlanabilir, psikiyatride genetik danışmanlık ile neler elde edilebilir gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın PSİKOGÜNDEM bölümünde tanınmış Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan; Dünya Sağlık Örgütü'nün "Kadınların, sosyal eşitsizlik nedeniyle hastalıklar karşısında erkeklerden daha güçsüz olduğunu" gösteren raporunu İyi Bak Kendine programına değerlendirecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al