PSİKİYATRİ GERÇEĞİ

PSİKİYATRİ GERÇEĞİ

Şaban Özdemir (NPGRUP)

Psikiyatri ve beyin arasında bağ kuran Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ psikiyatrik sendromların beyin hastalıklarının öncüsü olabileceğini söyledi.

 


Bilimsel eğitim toplantıları kapsamında NP GRUP doktor ve psikologları bir kez daha NPİSTANBUL Hastanesi Prof. Dr. Rasim Adasal konferans salonunda bir araya geldi.

Her hafta farklı gündem maddesiyle toplanan uzmanların bu haftaki konusu "Şizofrenide Kognitif Rehabilitasyon" du. Dr. Gökben Hızlı Sayar katılımcılara Şizofrenide Kognitif Rehabilitasyon konulu gözden geçirme yazısını özetledi.

Bazı hastalar ile bu kişilerin tedavi süreçlerinin tıp dünyasındaki gelişmeler paralelinde tartışıp, konuşulduğu toplantıda söz alan Nöroloji uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ psikiyatri ve beyin hastalıkları arasında bağlantı olduğuna dikkat çekti.

Kronik depresyonun Alzheimer, şizofrenin ise daha çok demans için risk taşıdığına vurgu yapan Tanrıdağ;

Kronik depresyon yaşayan kişilerde 60 yaş sonrası Alzheimer olduğu gözlemleniyor. Aslında hastalık karşısında kişinin 10-20 yıl önceki durumu hekimce düşünülmeli ki hastalığa ilişkin bir profil ortaya çıksın.

Birçok psikiyatrik sendrom ne olursa olsun beyin hastalıklarının öncüsünü oluşturuyor. Disiplinli bir takiple hangi psikiyatrik rahatsızlıkların hangi beyin hastalıklarına neden olduğu ortaya çıkarılabilir. Beyin hastalıklarından Alzheimer, demans mesela hangi psikiyatrik rahatsızlıklardan ortaya çıkabiliyor. O nedenle hastanın yıllar süren takibi çok önemli bir durumu ortaya çıkarıyor.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al