Deprem Travma Psikolojisi

PSİKİYATRİ GERÇEĞİ

PSİKİYATRİ GERÇEĞİ

Şaban Özdemir (NPGRUP)

Psikiyatri ve beyin arasında bağ kuran Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ psikiyatrik sendromların beyin hastalıklarının öncüsü olabileceğini söyledi.

 


Bilimsel eğitim toplantıları kapsamında NP GRUP doktor ve psikologları bir kez daha NPİSTANBUL Hastanesi Prof. Dr. Rasim Adasal konferans salonunda bir araya geldi.

Her hafta farklı gündem maddesiyle toplanan uzmanların bu haftaki konusu "Şizofrenide Kognitif Rehabilitasyon" du. Dr. Gökben Hızlı Sayar katılımcılara Şizofrenide Kognitif Rehabilitasyon konulu gözden geçirme yazısını özetledi.

Bazı hastalar ile bu kişilerin tedavi süreçlerinin tıp dünyasındaki gelişmeler paralelinde tartışıp, konuşulduğu toplantıda söz alan Nöroloji uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ psikiyatri ve beyin hastalıkları arasında bağlantı olduğuna dikkat çekti.

Kronik depresyonun Alzheimer, şizofrenin ise daha çok demans için risk taşıdığına vurgu yapan Tanrıdağ;

Kronik depresyon yaşayan kişilerde 60 yaş sonrası Alzheimer olduğu gözlemleniyor. Aslında hastalık karşısında kişinin 10-20 yıl önceki durumu hekimce düşünülmeli ki hastalığa ilişkin bir profil ortaya çıksın.

Birçok psikiyatrik sendrom ne olursa olsun beyin hastalıklarının öncüsünü oluşturuyor. Disiplinli bir takiple hangi psikiyatrik rahatsızlıkların hangi beyin hastalıklarına neden olduğu ortaya çıkarılabilir. Beyin hastalıklarından Alzheimer, demans mesela hangi psikiyatrik rahatsızlıklardan ortaya çıkabiliyor. O nedenle hastanın yıllar süren takibi çok önemli bir durumu ortaya çıkarıyor.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al