Prostat kanserine erken teşhis

Prostat kanserinin gen testiyle erken teşhisi edilebileceği belirlendi.

Prostat kanserine erken teşhis

Prostat kanserinin gen testiyle erken teşhisi edilebileceği belirlendi.

prostatAmerikalı bilim adamlarının yaptığı araştırma, yaşlılıkla ilgili 3 geni inceleyerek prostat kanserinin ne düzeyde olduğunun görülebileceğini ortaya koydu. Araştırmaya, prostat kanserine yakalanan 43 kişi katıldı. Katılımcıların genlerini inceleyen bilim adamlarının 10 yıl süren araştırması, yaşlılığa bağlı 3 genin, tümörün ne düzeyde ilerlediğinin belirlenmesine yardımcı olabileceğini gösterdi. Bu teknik sayesinde, risk grubundaki hastaların düzenli izlenmesiyle kanserin ilerleyişinin, biyopsiye ihtiyaç duyulmadan anlaşılabileceği belirtildi. Ayrıca, bu sayede prostat kanserinin daha iyi teşhisinin yanı sıra gereksiz tedavinin de önüne geçilebileceği vurgulandı. Araştırma, "Transnational Medicine" dergisinde yayımlandı. AFP  
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Geçirdiğiniz çocukluk gelecekteki yaşlılığınızı belirliyor. Bana çocukluğunu anlat, sana nasıl bir yaşlı olacağını söyleyeyim!
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Randevu Al