PROGRAMLAR RAHATSIZ EDİYOR

PROGRAMLAR RAHATSIZ EDİYOR

A.A

Şikayetler konusunda ilk sıralarda evlilik programlarının geldiği ve Türk aile yapısının değerlerini etkilediği açıklandı.

Radyo Televizyon Üst Kurul (RTÜK) Üyesi Hakim Dr. A. Vahap Darendeli, RTÜK'e yapılan şikayetler konusunda ilk sıralarda izdivaç programlarının geldiğini, ceza ve yaptırımlarla Türk aile yapısını, milli, manevi değerleri örseleyecek boyuttaki programları önlemeyeceklerini anladıklarını belirterek, aile uzmanları ve medeni hukuk profesörlerinin de içinde yer alacağı bir komisyon aracılığıyla konuyla ilgili düzenleme yapacaklarını bildirdi.

Kurul Üyesi Darendeli, Çeşme'de düzenlenen İzleme Birimleri Eğitim Semineri'nin ardından,  asli görevlerinden birinin kamuoyunun şikayet ve beğenileri doğrultusunda sektörü yönlendirmek olduğunu belirtti.

RTÜK'ün müeyyideler uygulamak, cezalar kesmek gibi bir amacının olmadığını anlatan Darendeli, beğeni ve şikayetleri içeren raporu kamuoyuyla paylaşmaya hazırlandıklarını açıkladı.

En çok şikayet alan programlar arasında haberlerin yer aldığını belirten A. Vahap Darendeli, “Bir de hepimizin bildiği evlendirme programları maalesef çok şikayet alıyor. Türk aile yapımızı, milli, manevi değerlerimizi örseleyecek, rencide edecek seviyelere ulaştı. Bunları bir takım yaptırımlarla, cezalarla önleyemeyeceğimizi anladık” diye konuştu.

İzdivaç programlarında, Türkçe kullanımından, insan onuruna, çocuk ve kadın haklarına kadar birçok alanda ihlal tespit ettiklerini dile getiren Darendeli, şöyle konuştu:

"Bir sürü rapor düzenledik, sonuçta bunlarla yolumuza devam edemeyeceğimizi anladık, çünkü yayın özgürlüğü var. Önümüzdeki aydan itibaren bu konu kurulumuzun gündeminde. Mutlaka bir altyapı oluşturarak, üniversitelerden aile uzmanlarıyla hukukçulardan da medeni hukuk alanındaki profesörlerle bir komisyon oluşturarak neler yapılabileceğini, bu alanda nelerin sınır altına alınabileceğini gündeme getireceğiz. İnşallah Türk milletinin yapısına, milli manevi değerlerine uygun, ama çağın da gereklerini inkar etmeyen onu yok saymayan bir anlayışla yayıncılığı düzenleyeceğiz diyorum. Ama bu konunun şöyle bir açmazı var, en çok şikayet alınan programlar, en çok reyting alan programlar. Bu da kolay bir düzenleme olmayacak. "

YENİ YASA VE TRT'NİN DENETİMİ

Darendeli, RTÜK Yasası olarak bilinen yasanın, radyo ve televizyonların kuruluşu ve yayın esasları hakkında yasa olduğunu ve sadece kurulu düzenlemediğini, yayıncılığın esas ve usullerini de içerdiğini vurguladı.

Mevcut 3984 sayılı yasanın en son 2002 yılında değiştirildiğini ve önemli değişikliklerden sonra yasanın özünü kaybettiğini anlatan Darendeli, yamalı bohça haline gelen yasa yerine basit, anlaşılır ve çağın normlarına uygun bir yasa tasarısı taslağını Başbakanlığa sunduklarını, Bakanlar Kurulu'ndan geçerek, yasama meclisinin çalışmasıyla tasarının yasalaşmasını beklediklerini belirtti.

Yeni yasayla getirilen en önemli değişikliğin uluslararası taahhütlere uyum olduğunu söyleyen Darendeli, “Avrupa Görsel İşitsel Medya Hizmetleri Sözleşmesi diye bir sözleşme var. 2007 yılında AB bunu kabul etti, üye ülkeleri de adaptasyona tabi tuttu. 2009 bizim için de son tarihti. RTÜK üst kurulu olarak tasarı taslağını hazırladık. Tasarıda ilk olarak AB'ye ve komisyon sözleşmesine tam uyum konusunda çalışma yaptık” diye konuştu.

Yasanın isminin değiştiğini, görsel işitsel medya hizmetlerini, yeni medyayı, sayısal yayıncılığı düzenlediğini vurgulayan Darendeli, düzenlemenin uydu ve kablo yayıncılığını da içine alacağını söyledi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al