Deprem Travma Psikolojisi

Profesörler minik Einsteinları eğitiyor

Karabük Üniversitesi, bünyesindeki merkezde yaşları 9 ile 13 arasında olan 50 üstün yetenekli çocuk, profesörlerden ücretsiz eğitim alıyor.

Profesörler minik Einsteinları eğitiyor

Karabük Üniversitesi,  bünyesindeki merkezde yaşları 9 ile 13 arasında olan 50 üstün yetenekli çocuk, profesörlerden ücretsiz eğitim alıyor.

Karabük Üniversitesi Rektörü Burhanettin Uysal, 2010 yılında üniversiteleri bünyesinde üstün yetenekli bireylerin  tanılaması, eğitimi, öğretmen ve veli eğitimi gibi konularda çalışan, “Üstün  Yetenekliler Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi”ni (KÜYEM) kurduklarını ifade  ederek, merkezde 2011'dan bu yana il ve çevre ilçelerdeki ilköğretim okullarında  eğitim gören yaklaşık 10 bin öğrencinin tanılamasının yapıldığını söyledi.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HERŞEY

Sınıf/rehber öğretmenin gözlem formu, genel zihinsel yetenek testleri ve  çoklu zeka testleri ile öğrencilerin 3 aşamalı bir değerlendirmeye tabi  tutulduğunu belirten Uysal, tanılama sonucu üstün yetenekli olduğu düşünülen 50  öğrencinin merkeze kaydının yapıldığını anlattı. Uysal, “Kaydı yapılan 50 öğrenci lise son sınıfa kadar hatta  üniversitemizi tercih ederlerse üniversiteyi bitirene kadar merkezimizin  imkanlarından faydalanacaklar. Buradaki öğrenciler, 9-13 yaş aralığında. Okul  programlarının dışındaki zamanlarda haftada üç gün ücretsiz olarak  profesörlerden, yardımcı doçent ve diğer akademisyenlerden eğitim alıyor, okulun  laboratuvarları ve diğer imkanlarını kullanıyorlar” dedi.

AKILLI ÇOCUK YETİŞTİRMENİN YOLLARI

Mekatronik mühendislik bölümündeki öğrencinin 10 günde yaptığını bir  robotu verilen eğitimle bu çocukların birkaç gün içinde tamamlayabildiğine  dikkati çeken Uysal, Türkiye'de üstün yetenekli çocukların iyi ve doğru bir  şekilde değerlendirilmediğini ifade etti. Türkiye nüfusunun yüzde 95'inin normal, yüzde 3'ünün düşük, yüzde 2'sinin  üstün yetenekli bireylerin oluşturduğunu ifade eden Uysal, yüzde 3'lük ve yüzde  95'lik kesimler için yeterli okul bulunduğunu ancak yüzde 2'lik üstün yetenekli  kesim için yeterli okul bulunmadığını hatta bunları eğitebilecek öğretmen  konusunda da sıkıntılar yaşandığını belirtti. Örgün eğitimde 17 milyon öğrenci olduğu düşünüldüğünde, salt zeka  testleri dikkate alınarak, 340 bin çocuğun üstün yetenekli tanısıyla belirlenmesi  gerektiğini anlatan Uysal, ancak sınırlı taramalar nedeniyle ancak 11 bin üstün  yetenekli çocuğun belirlene bildiğini ifade etti. ÇAĞ AÇIP, ÇAĞ KAPATACAKLAR Üstün yeteneklerinin keşfedilmesi için bir eğitim programı ortaya  konulmadığını dile getiren Uysal, Türkiye'nin geleceğinin üstün yetenekliler  sayesinde kuracağını ifade ederek, “Bunlar geleceği yönlendirecek çağ açıp, çağ  kapatacak insanlar. Atatürk için 'Dünyaya her yüz yılda bir dahi gelir. Bu  yüzyılın dahisi maalesef Türklere nasip oldu” diyorlar. Bu coğrafyada üstün  yetenekli çocuk çok fazla ama küçük yaşlarda fark edilemedikleri veya özel eğitim  programlarına tabi olamadıkları için değerlendirilemiyorlar.  Belki de geleceğin 'Einstein'ları kalabalıklar içerisinde kayboluyor. Biz bunu önlemeye  çalışıyoruz” diye konuştu. Şu anda yer üniversitelerinde üstün yetenekliler için eğitim  verdiklerini, ancak bu konularda yer sıkıntısı ve yasal problemlerle  karşılaştıklarını ifade eden Uysal, KÜYEM'in üstün yeteneklilere hizmet veren  diğer kuruluşlardan farklı olarak sadece fen ve matematiği yetenek alanı olarak  almadığını, sanat, spor, dil ve sosyal bilimler gibi bireysel yeteneğin tüm  alanlarında hizmet verdiğini vurguladı. Özellikle büyük şehirlerde üstün yeteneklilerin eğitiminin özel sektör  için ciddi gelir kaynağı olduğunun altını çizen Uysal, birçok kolejin üstün  yetenekliler eğitimi verdiğini iddia etmesine rağmen bunların üstün yeteneklilere  özgü bir program yürütmediğini savundu. Tüm tüm valilikleri, üniversiteleri ve ilgili kurumların bu konuda  duyarlı olmaya davet eden Uysal, herkesin bulunduğu yerdeki üstün yetenekli  çocukları tespit etmesi ve bu çocuklara özel eğitim verilmesi halinde Türkiye'nin  kalkınmasının önündeki tüm engellerin kalkacağını dile getirdi. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al