Prof. Dr. Vardareli NPİSTANBUL'a konuk oldu

Prof. Dr. Vardareli NPİSTANBUL'a konuk oldu

Prof. Dr. Vardareli NPİstanbul'a konuk oldu

 

 

Şaban ÖZDEMİR(NPGRUP)

NPGRUP, bünyesindeki doktor ve psikologlarla birlikte sürdürdüğü bilimsel eğitim toplantıları devam ediyor.
 

 Bilimsel toplantılarını zaman zaman davet ettiği akademisyenlerle taçlandıran NPGRUP bu hafta Acıbadem Kozyatağı Nükleer Tıp Uzmanı Prof. Dr. Erkan Vardareli'yi misafir etti.

Acıbadem Üniversitesi'nde de akademik çalışmalarına devam eden Vardareli, nörolojik birimlerinde PET/CT kullanımı konusunda katılımcılara bilgi verdi.

PET/CT NEDİR?

Son yıllarda onkolojik görüntülemede yeni bir çağ açan, vücudun tüm organları hakkında tek seansta hem metabolik, hem morfolojik bilgi veren kapsamlı bir 3 boyutlu görüntüleme yöntemi. Bu yöntem insan vücuduna hiç bir yan etkisi bulunmayan çok düşük dozdaki radyoaktif maddenin damar yoluyla verilerek tüm vücudun üç boyutlu görüntülenmesine dayanıyor.

Bu yöntem ile;

oKötü huylu olduğundan şüphelenilen kitlelerde tümör dokusunun saptanması,
oKanserin yayılım derecesinin belirlenmesi (evreleme), bu hastalara uygulanan tedaviye yanıtın değerlendirilmesi,

oRadyoterapi planlaması ve kemoterapi tedavisinde hastaların hem tedavi sırasında hem sonrasındaki takiplerinde, hastalığın tekrar edip etmediğinin araştırılması sağlanıyor.

Prof. Dr. Erkan Vardareli, yöntemin nörolojide kullanılmaya başlamasından buyana önceden yapılan birçok tetkike artık ihtiyaç duymadıklarını söyledi.

Vardareli'nin ardından NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Doktoru Semar Targıt Akbaşak EEG sunumu gerçekleştirdi.

Bazı hastalar ile bu kişilerin tedavi süreçlerinin tıp dünyasındaki gelişmeler paralelinde tartışılıp, konuşulduğu toplantıya Üsküdar Üniversitesi Rektörü, NPİSTANBUL Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ'ın yanı sıra çok sayıda uzman doktor ve psikolog da katıldı.