Prof. Dr. Tayfun Uzbay: Rahat durmadım, icat çıkardım

Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayfun Uzbay, Tuzla Behiye Nevhiz Işıl Anadolu Lisesi'nde düzenlenen konferansta "Türkiye'de Nobeli Düşlemek ve İcat Çıkarmak" isimli bir sunum yaptı.

Prof. Dr. Tayfun Uzbay: Rahat durmadım, icat çıkardım

Anlatımını, bilimsel hayatı boyunca yaşadıkları üzerinden yapan Uzbay'ın bilgi ve tecrübeleri, öğrenciler tarafından ilgiyle dinlendi.

Tüm yaşantısını bilime, araştırmalara adayan ve hayatı boyunca hayallerinin peşinden koşan Prof. Dr. Tayfun Uzbay, bilimsel başarıda kilit noktanın azim ve doğru iklimde bulunmak olduğunu vurguladı.

Çok defa yabancı devletlerde iş teklifleri aldığını ancak bunların hepsine hayır cevabı verdiğini belirten Uzbay; "Çocukluğumdan beri bilim özellikle nörobilimle ilgileniyorum. Çok uzun zamandır bu konuda çalışmalar yapıyorum ve birçok icat çıkardım. Amerika ve Avrupa devletlerinden takdir toplayan araştırmalarım sonucunda, birçok kez iş teklifleri aldım. Çalışmalarımı farklı ülkelerde yürütmem istendi ama ben doğup büyüdüğüm topraklara, ülkeme faydalı olmak için Türkiye'den ayrılmadım. Burada araştırmalarımı sürdürdüm. Beyin göçüne izin vermedim. Sizler de buna izin vermeyin. Ancak çalışmaktan da vazgeçmeyin, yılmayın. Rahmetli babaannem icat çıkarma diye hep bana kızardı ama ben rahat durmadım, çıkardım." dedi.

2015 yılında Nobel Kimya Ödülü'nü kazanan Türk bilim insanı Aziz Sancar'dan örnek veren Prof. Dr. Tayfun Uzbay, Türkiye her zaman yeni Aziz Sancarlar çıkaracak potansiyeli sahiptir, ilerleyen yıllarda yine Nobel Ödülü kazanacak bilim insanlarımız olacaktır, dedi.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al