Prof. Dr. Tayfun Uzbay: Rahat durmadım, icat çıkardım

Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayfun Uzbay, Tuzla Behiye Nevhiz Işıl Anadolu Lisesi'nde düzenlenen konferansta "Türkiye'de Nobeli Düşlemek ve İcat Çıkarmak" isimli bir sunum yaptı.

Prof. Dr. Tayfun Uzbay: Rahat durmadım, icat çıkardım

Anlatımını, bilimsel hayatı boyunca yaşadıkları üzerinden yapan Uzbay'ın bilgi ve tecrübeleri, öğrenciler tarafından ilgiyle dinlendi.

Tüm yaşantısını bilime, araştırmalara adayan ve hayatı boyunca hayallerinin peşinden koşan Prof. Dr. Tayfun Uzbay, bilimsel başarıda kilit noktanın azim ve doğru iklimde bulunmak olduğunu vurguladı.

Çok defa yabancı devletlerde iş teklifleri aldığını ancak bunların hepsine hayır cevabı verdiğini belirten Uzbay; "Çocukluğumdan beri bilim özellikle nörobilimle ilgileniyorum. Çok uzun zamandır bu konuda çalışmalar yapıyorum ve birçok icat çıkardım. Amerika ve Avrupa devletlerinden takdir toplayan araştırmalarım sonucunda, birçok kez iş teklifleri aldım. Çalışmalarımı farklı ülkelerde yürütmem istendi ama ben doğup büyüdüğüm topraklara, ülkeme faydalı olmak için Türkiye'den ayrılmadım. Burada araştırmalarımı sürdürdüm. Beyin göçüne izin vermedim. Sizler de buna izin vermeyin. Ancak çalışmaktan da vazgeçmeyin, yılmayın. Rahmetli babaannem icat çıkarma diye hep bana kızardı ama ben rahat durmadım, çıkardım." dedi.

2015 yılında Nobel Kimya Ödülü'nü kazanan Türk bilim insanı Aziz Sancar'dan örnek veren Prof. Dr. Tayfun Uzbay, Türkiye her zaman yeni Aziz Sancarlar çıkaracak potansiyeli sahiptir, ilerleyen yıllarda yine Nobel Ödülü kazanacak bilim insanlarımız olacaktır, dedi.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Randevu Al