Deprem Travma Psikolojisi

PROF. DR. TARHAN'DAN HER YÖNÜYLE BAĞIMLILIK

PROF. DR. TARHAN'DAN  HER YÖNÜYLE BAĞIMLILIK

Şaban ÖZDEMİR(NPGRUP)

Bağımlılık bağımlılık olmaktan artık çıkıyor. Çağımızın en önemli problemlerinden biri olan ve çok geniş alanda kendini gösteren bağımlılık, Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Uzman Dr. Serdar Nurmedov'un kaleminden kitaplaştırılırken "İYİ BAK KENDİNE" de bu akşam "BAĞIMLILIK" ve o kitap masaya geliyor.

 


Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu, Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı " İyi Bak Kendine" yeni konu ve konuklarıyla bu akşam ÜLKE TV ekranlarında evinize konuk oluyor. Kendine iyi bakmak isteyenlerin severek seyrettiği, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulup, çözümler ürettiği ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine'de bu akşam, "BAĞIMLILIK" enine boyuna konuşuluyor.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Uzman Dr. Serdar Nurmedov, çağımızın en mühim problemlerinden biri olan bağımlılık konusunda en yeni bilimsel gelişmeler ışığında hazırladıkları kitap raflarda yerini alırken kitap ve NPİSTANBUL Hastanesi Yöntim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan bu akşam İyi Bak Kendine'nin konuğu.

Timaş yayınlarından çıkan kitapta Bağımlılığı, "tedavisi olan bir beyin hastalığı" olarak niteleyen Tarhan, konuyu sebepleri, koruyucu faktörleri ve her geçen gün gelişen tedavi yöntemleriyle etraflı bir biçimde inceliyor.

Kitabın sonuna eklenen anket ve ölçekler ise okuyucunun "bağımlılık"la kendisi arasındaki mesafe konusunda içgörü kazanmasını sağlıyor.

Bugün neredeyse hepimizin hayatının bir parçası haline gelen bilgisayar oyunları ve sanal paylaşım sitelerinin yanı sıra, alışveriş ve istifleme çılgınlığı ve kumar bağımlılığı da kitabın esaslı uyarılarda bulunduğu konular arasında yer alıyor.

-Madde bağımlılığı nedir?
-Madde bağımlılığında beyinde ne gibi değişiklikler olur? Beyin ve bağımlılık bağlantısı nedir?
- Psikotrop madde nedir?
- Keyif veren kimyasallar insan beynine etki ederek insan davranışını nasıl değiştirirler?
- Bu kimyasallar her insanda farklı tepkilere neden olur mu?
- Madde bağımlılığında saldırganlık ortaya çıkar mı?
- Madde ile beyin kontrolü bozulduğunda sosyal ilişkiler nasıl zarar görüyor?
- Madde bağımlılığında evlilik ilişkisi nasıl etkilenir?
- Alkol, eroin, esrar grubu maddeler kişinin davranışlarını değiştirdiğinde toplumsal rolüne zarar verir mi?
- Bağımlılığın aşamaları var mıdır? Bunlar nelerdir?
- Bağımlılık tedavisinde ilaç, hekim, terapist ve ailenin rolleri nelerdir?
- Yatarak tedavi ne zaman gerekli hale gelir?
- Madde bağımlılığında aşırı istek duymanın mekanizması nasıldır?
- İlaç bağımlılığını da madde bağımlılığı olarak görebilir miyiz?
- Madde bağımlılığındaki kişinin aklı neleri düşünür, günü hangi düşüncelerle geçer?
- Madde bağımlılığı bir nevi mahkumiyet, tutsaklık mıdır?
- Madde bağımlılarının yasalarla arası nasıldır?
- Madde bağımlılığına bir aile hastalığı denebilir mi? Genetik durum nedir?
- Eşlik eden diğer psikiyatrik hastalıklar nelerdir?
- Eşlik eden fiziksel hastalıklar nelerdir?
- Madde bağımlılarında iş sorunları yaşanır mı?
- İntihar eğilimi ya da deneyimi görülür mü?
- Cinsellik ne durumdadır? Artar mı azalır mı?
... gibi merak edilen soruları uzmanlar İyi Bak Kendine'de Uğur Canbolat'a değerlendirecek. 

Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının da alınacağı programda 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları, stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanların soruları da cevap bulacak.
Bugün 23.30'dan sonra ÜLKE TV' ekranlarında seyirciyle buluşacak program, TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenebilecek.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al