Prof. Dr. Nevzat: Türklerin çoğu evrime inanmıyor

ABD’de yayın yapan Maine Public internet sitesi, evrim teorisinin Milli Eğitim müfredatından kaldırılmasıyla ilgili hazırladığı haberinde Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın konuyla ilgili görüşlerine yer verdi.

Prof. Dr. Nevzat: Türklerin çoğu evrime inanmıyor

Prof. Dr. Tarhan'ın daha önce National Public Radio'dan Lauren Frayer'a verdiği demeçlerden alıntı yapılan haberde, Türkiye'de süren evrim teorisi tartışmaları ele alınıyor.

‘Geçtiğimiz yıl içerisinde bir Evrim Kongresi düzenleyerek büyük bir organizasyona ev sahipliği yapan Üsküdar Üniversitesinin Rektörü’ olarak görüşleri sorulan Tarhan; "Türk toplumunda birçok kişi evrime inanmıyor çünkü evrim teorisi Allah'ın olmadığını ima ediyor ve Dünya'nın şans eseri oluştuğunu anlatıyor. Bu durum toplumda kafa karışıklığına sebep oluyor. Türkiye modern bir demokrasidir ama İslam kültürümüze de sahip çıkmalıyız." dedi.

EVRİMİN LİSE MÜFREDATINDAN ÇIKARILMASI

“Evrim Teorisi”nin son dönemde Türkiye'de İslam’la ve Yaratılış Teorisi'yle çeliştiği için eğitim müfredatından çıkarıldığı ifade edilen haberin detaylarında teorinin bu zamana kadar Türk Milli Eğitim Müfredatı'nda Lise 9. sınıf biyoloji dersindeki ‘Hayatın Başlangıcı ve Evrim' ünitesi içerisinde anlatıldığı belirtildi. Haberde Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nun 2017-2018 eğitim-öğretim yılı itibariyle Hayatın Başlangıcı ve Evrim konusunun üniversite lisans eğitiminde verileceğini açıkladığı bilgisine de yer verildi.

YENİ ÜNİTE; “CANLILAR VE ÇEVRE”

Hayatın Başlangıcı ve Evrim’ Ünitesinde, Charles Darwin’in Evrim Teorisi, “Evrimleşmenin bir sonucu olarak türlerin değişimini ve yeni türlerin oluşumunu, evrime etki eden faktörleri ve mekanizmaları ile açıklayan teori” olarak anlatılıyordu. Evrim ünitesi, “Canlılar ve Çevre” başlıklı bir ünite ile değiştirildi. Yeni ünitede, öğrencilere, çevre şartlarının genetik değişimlerin sürekliliğine olan etkisi anlatılıyor.

Haberin tamamı için //mainepublic.org/post/turkey-schools-will-stop-teaching-evolution-fall#stream/0 adresi ziyaret edilebilir.

ÜHA

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Yaşlılık ve yaşlanma beyinden başlıyor. Merak ve hayret etmek, risk almak beyni genç tutuyor." dedi.
  • İlk yalanlar çocuklukta başlıyor…
  • Hayvana şiddet, anti-sosyal kişilik bozukluğunun habercisi…
  • İç disiplini olmayan bir kimsenin zevk tuzaklarına kolayca düştüğünü belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şu anda bütün dünyada, gelişmiş ül
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından düzenlenen “Ruh Sağlığı ve Din Ul
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Amacı olmayan insan hayat yolculuğunda kaybolur” dedi.
  • Randevu Al