Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Sevmek, kimyasal yatırım gerektirir

Anadolu Gençlik Derneği İstanbul Üniversitesi Komisyonu'nun düzenlediği “Duyguların Rengi” konferansının konuğu Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dı. İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Büyük Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa katılımcıların ilgisi yoğun oldu.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan:  Sevmek, kimyasal yatırım gerektirir

Konferansın moderatörlük görevini İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ümit Horozcu üstlendi.

Pozitif psikolojinin önemine ve farkındalığına değinerek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kadın ve erkeklerde stres konusunu ele aldı.

Tarhan; "Kadınların konuşması genetiktir. Stres anında kadın daha da çok konuşur. Erkeklerse benmerkezcidir." dedi.

Konuşmasında kuantum çalışmalarından örnekler veren Prof. Dr. Nevzat Tarhan; "Evren madde tabanlı değil enerji tabanlıdır dolayısıyla insan tüm özellikleriyle bedeninden daha büyüktür." dedi.

Duchanne gülümsemesi, aşkın kimyası, 10 adımda duygusal zekâ, duyguların ifade ölçeği, kıskançlık, depresyon, pozitif ve negatif duygulara ve sevgiye değinen Tarhan, narsizim kavramını açıkladı ve örneklendirdi.

“Sıradan şeyleri sevebilmek demek sevgiyle ilgili kimyasal yatırım yapmak demektir.” diyen Tarhan, “Sevgiyi cömertçe ve yerinde yaşamayı bilmek gerek. Kapitalizm tüketimi arttırmak için narsizmi arttırmıştır. Bugün insanlar daha rahat yaşıyor olabilirler ama çoğu mutlu değildir.” dedi.

Konferansın sonunda çok sayıda katılımcı, Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a kitaplarını imzalattı.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İç disiplini olmayan bir kimsenin zevk tuzaklarına kolayca düştüğünü belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şu anda bütün dünyada, gelişmiş ül
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından düzenlenen “Ruh Sağlığı ve Din Ul
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Amacı olmayan insan hayat yolculuğunda kaybolur” dedi.
  • İntihar eyleminin sadece bireyi değil, ailesini, sevdiklerini ve zaman zaman içinde bulunduğu toplumu dahi etkileyebilen yıkıcı bir eylem olduğunu bel
  • Tatilin sona erip eve dönüşün başladığı bugünlerde uzun süren seyahatler çocukların sıkılmasına neden olabiliyor.
  • Malazgirt Zaferi’nin toplumsal birlik ruhunun öneminin vurgulanması açısından önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Malazgirt ruhunun g
  • Randevu Al