Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Sevmek, kimyasal yatırım gerektirir

Anadolu Gençlik Derneği İstanbul Üniversitesi Komisyonu'nun düzenlediği “Duyguların Rengi” konferansının konuğu Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dı. İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Büyük Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa katılımcıların ilgisi yoğun oldu.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan:  Sevmek, kimyasal yatırım gerektirir

Konferansın moderatörlük görevini İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ümit Horozcu üstlendi.

Pozitif psikolojinin önemine ve farkındalığına değinerek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kadın ve erkeklerde stres konusunu ele aldı.

Tarhan; "Kadınların konuşması genetiktir. Stres anında kadın daha da çok konuşur. Erkeklerse benmerkezcidir." dedi.

Konuşmasında kuantum çalışmalarından örnekler veren Prof. Dr. Nevzat Tarhan; "Evren madde tabanlı değil enerji tabanlıdır dolayısıyla insan tüm özellikleriyle bedeninden daha büyüktür." dedi.

Duchanne gülümsemesi, aşkın kimyası, 10 adımda duygusal zekâ, duyguların ifade ölçeği, kıskançlık, depresyon, pozitif ve negatif duygulara ve sevgiye değinen Tarhan, narsizim kavramını açıkladı ve örneklendirdi.

“Sıradan şeyleri sevebilmek demek sevgiyle ilgili kimyasal yatırım yapmak demektir.” diyen Tarhan, “Sevgiyi cömertçe ve yerinde yaşamayı bilmek gerek. Kapitalizm tüketimi arttırmak için narsizmi arttırmıştır. Bugün insanlar daha rahat yaşıyor olabilirler ama çoğu mutlu değildir.” dedi.

Konferansın sonunda çok sayıda katılımcı, Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a kitaplarını imzalattı.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Çok kabus görenler aslında şanslıymış! Gece kabus görmek, gündüz korkularla başa çıkmakta faydalı olabilir.
  • Başınıza ağrı mı saplandı, kaslarınızda gerilme mi var, sinirleriniz mi bozuldu, sindirim sıkıntısı mı çekiyorsunuz, yorgun mu hissediyorsunuz? Doğru
  • Yasın Beş Evresi Teorisi Nedir? 'Yasın beş evresi teorisi' nasıl gelişti, hangi alanlara uyarlandı? İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme...
  • Doğru kişiyi bulmak ve âşık olmak istiyorsanız Aşkın Kuralları kitabındaki önerilere bir göz atın...
  • Randevu Al