Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Sevmek, kimyasal yatırım gerektirir

Anadolu Gençlik Derneği İstanbul Üniversitesi Komisyonu'nun düzenlediği “Duyguların Rengi” konferansının konuğu Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dı. İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Büyük Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa katılımcıların ilgisi yoğun oldu.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan:  Sevmek, kimyasal yatırım gerektirir

Konferansın moderatörlük görevini İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ümit Horozcu üstlendi.

Pozitif psikolojinin önemine ve farkındalığına değinerek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kadın ve erkeklerde stres konusunu ele aldı.

Tarhan; "Kadınların konuşması genetiktir. Stres anında kadın daha da çok konuşur. Erkeklerse benmerkezcidir." dedi.

Konuşmasında kuantum çalışmalarından örnekler veren Prof. Dr. Nevzat Tarhan; "Evren madde tabanlı değil enerji tabanlıdır dolayısıyla insan tüm özellikleriyle bedeninden daha büyüktür." dedi.

Duchanne gülümsemesi, aşkın kimyası, 10 adımda duygusal zekâ, duyguların ifade ölçeği, kıskançlık, depresyon, pozitif ve negatif duygulara ve sevgiye değinen Tarhan, narsizim kavramını açıkladı ve örneklendirdi.

“Sıradan şeyleri sevebilmek demek sevgiyle ilgili kimyasal yatırım yapmak demektir.” diyen Tarhan, “Sevgiyi cömertçe ve yerinde yaşamayı bilmek gerek. Kapitalizm tüketimi arttırmak için narsizmi arttırmıştır. Bugün insanlar daha rahat yaşıyor olabilirler ama çoğu mutlu değildir.” dedi.

Konferansın sonunda çok sayıda katılımcı, Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a kitaplarını imzalattı.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günlük yaşamda sıkça karşılaşılan batıl inançların, kişinin hayatının merkezinde yer alması ve yaşamını olumsuz etkilemesi halinde bunun Obsesif Kompu
  • Biyolojik yaşlanma gibi, psikolojik yaşlanma da normal bir süreç olarak kabul ediliyor.
  • Kişilerin hayatında rutini bozan ve problem çözmekte zorlandığı bütün olayların kriz olarak tanımlanabileceğini belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Genellikle başka bir alanda kendisini yeterli ve değerli hissetmeyen genç insanlarda beden üzerinden çekici olmaya yönelik çabalar ortaya çıkıyor.
  • Harvard psikolog Dr. Martha Stout, Yanı Başınızdaki Sosyopat isimli kitabında bir sosyopatİ ele veren 10 işareti açıkladı. Sosyopat insanlar başkalar
  • Randevu Al