Prof. Dr. Nevzat Tarhan Bakü’de psikiyatrik tedavi yöntemlerini anlattı

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de; LOGOS Psikoloji ve Konuşma Terapisi Merkezi'nin düzenlediği Psikoloji ve Gençlik Konferansı'na katılarak, “Klinik Tedavi Başarısında Psikoterepatik Faktörler” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan Bakü’de psikiyatrik tedavi yöntemlerini anlattı

Flame Towers İş Merkezi'nde düzenlenen konferansta Azerbaycan'ın siyaset, bilim, eğitim ve sağlık alanındaki önemli isimleri de hazır bulundu. Konferansa, ülkenin çeşitli üniversitelerinden 200'den fazla psikoloji öğrencisi de katıldı.Prof. Dr. Nevzat Tarhan Bakü’de psikiyatrik tedavi yöntemlerini anlattı

Konferansta psikolojik ve psikiyatrik tedavi yöntemleri hakkında geniş bilgiler sunan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, terapide olumlu sonuç almada güvenli alan duygusunun önemini vurguladı.

Tarhan; ”Bir insanın dünyasına girmek dalgıçlık gibidir. İnsanın ruh dünyasına inerken ustalaşmak gerekir.” diyerek insanın psikolojik yaralarına hassas dokunabilmek gerektiğini söyledi. Kendi duygularımızı yönetmenin öneminden bahseden Prof. Tarhan, kendini yönetemeyen kişinin lider olamayacağını belirtti.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “terapist sadece yapılan tedavilerden değil, yapılmayan tedavilerden de sProf. Dr. Nevzat Tarhan Bakü’de psikiyatrik tedavi yöntemlerini anlattı 2orumludur” diyerek tedavinin bütün aşamalarında plasebo etkisinden bahsetti.

Konuşmasının ikinci kısmında çocuk ve ergen psikolojik tedavi yöntemlerine değinen Tarhan “çelişkili mesajlar verilen çocuklar” hayatı iki kutupla yaşar diyerek özellikle ebeveynlerin bu konuda hassas olmaları gerektiğini söyledi. Sunumunda takım çalışmasının önemine de değinen Tarhan, hastaya yalnız psikolojik olgu olarak bakmak terapistin yaptığı en büyük hata olarak niteledi.

Konuşmanın ardından katılımcılarla hatıra fotoğrafları çektiren Prof. Dr. Nevzat Tarhan, okurları için kitaplarını da imzaladı.

Konferansın ardından, Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Abulfeyz Süleymanov, Bakü'deki LOGOS Psikoloji ve Konuşma Terapisi Merkezi'ni ziyaret edProf. Dr. Nevzat Tarhan Bakü’de psikiyatrik tedavi yöntemlerini anlattı 3erek gözlemlerde bulundu.

Burada Tarhan, merkezin yaptığı psikolojik terapi çalışmaları hakkında Terane Memmedova ve Anara Guliyeva'dan bilgi aldı.

Bakü ve Azerbaycan'ın 6 bölgesinde daha şubelerinin bulunduğunu, Üsküdar Üniversitesiyle çok yönlü işbirliği yapmak arzusunda olduklarını dile getiren Memmedova, Prof.Dr. Nevzat Tarhan'a konferansa katılımından dolayı teşekkür etti.

Tarhan ve Süleymanov daha sonra Haydar Aliyev Merkezi'ne kısa bir gezi de gerçekleştirdi.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Türkiye genelinde 7 bin 140 kişinin katıldığı çalışma ilginç sonuçlarıyla dikkat çekti. Araştırmaya göre gençler ve kadınlar daha yalnız.
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı P
  • Aileler Üniversitede Projesi, pilot uygulamanın ardından kapsamı genişletilerek “Kişilerarası Şiddetin Önlenmesi: Saydam Bakış” projesi ile Pendik ilç
  • Evliliğin gençler için ne ifade ettiği sorusuna katılımcı ülkeler genelinde yarıdan fazla katılımcı %58.6 oranla “Mutlu bir beraberlik” cevabını verdi
  • Üsküdar Üniversitesi araştırmacıları G20-N20 Konferansında çalışmalarını anlattı.
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Randevu Al