Prematüre Doğum günü

Dr. Zekai Tahir Burak Doğum Hastanesi'nde prematüre doğan bebekler ve aileleri için “Prematüre Doğum Günü” düzenlendi.

Prematüre Doğum günü

Dr. Zekai Tahir Burak Doğum Hastanesi'nde prematüre  doğan bebekler ve aileleri için “Prematüre Doğum Günü” düzenlendi. “17 Kasım Dünya Prematüre Günü” dolayısıyla düzenlenen “Prematüre  Doğum Günü” kapsamında hastane önünde “patik asma töreni” yapıldı. Törende  çocuklar için pasta kesildi ve eğlence programları düzenlendi.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Araştırmaları Genel Müdürü Prof. Dr. Uğur Dilmen,  tören sonrasında yaptığı açıklamada, dünyada 10 bebekten birinin prematüre  doğduğunu belirterek, bu çocukların doğumuyla sosyal ve ekonomik açıdan birçok  problemin ortaya çıktığını kaydetti. Prematüre çocukların bazılarının okul başarılarının düşük olduğunu,  bazılarının da gözlerinde ve işitmelerinde problem yaşadığını dile getiren  Dilmen, “Biz hem prematüreliğe hem de bu çıkacak sorunlara dikkat çekmek  istiyoruz. Zamanında müdahale edilmezse sağlık harcamaları da çok oluyor. Ayrıca  prematüreliği azaltmak için de toplumların bazı tedbirler alması lazım. Bu  konulara dikkat çekmek için bu toplantıyı düzenliyoruz” dedi.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Dilmen, prematüre bebeklerin bakımının çok önemli olduğunu ve alınacak  tedbirlerin evlilik başlangıcına kadar götürülmesi gerektiğini bildirdi. Evlenecek kişilerin ailelerinin geçmişinde prematüre ya da doğum  anomalleri olup olmadığının bilinmesi gereğine değinen Uğur Dilmen, “Eğer varsa  bunlara erkenden danışmanlık verilmesi lazım. Bunu kadın doğum hekimleri veya  genetik hekimleri yapıyorlar. Bazı ilaçlara başlanarak, bazı sakatlıkların önüne  geçilmesi mümkün. Ondan sonra eğer prematürenin önlenebilir sebebi varsa bunların  tedavi edilmesi lazım. Ayrıca doğar doğmaz müdahale edilmesi lazım. Bir de doğum  sonrası takiplerinin çok sıkı, çok güzel ortamlarda aileleri eğiterek yapılması  lazım ki sonunda bu aileler çocuklarla baş başa kalacaklar” diye konuştu. Prof. Dr. Dilmen kadın doğum takiplerinin yapılabilmesi için hem Sağlık  Bakanlığı hem de üniversite hastanelerinde merkezlerin kurulduğunu hatırlattı. Türkiye'de yüzde 11,9 civarında prematüre doğum olduğuna dikkati çeken  Dilmen, bu sayının dünya ortalamasına yakın olduğunu kaydetti. Dilmen, “Türkiye'de yılda 1 milyon 250 bin doğum olduğuna göre 125 bin  prematüre çocuk doğuyor. Bu çok büyük bir rakam. Mesela Yunanistan'ı gözönüne  alın. Yunanistan'ın tüm doğum sayısı 125 bin. Düşünün bizde Yunanistan'daki kadar  prematüre bebek doğuyor” ifadesini kullandı. Önceki dönemlerde özellikle tüp bebeklerin çoğunlukla prematüre doğduğunu  belirten Dilmen, alınan tedbirlerle bu durumun azaldığını sözlerine ekledi. Törene, Hastane Başhekimi Doç. Dr. Salim Erkaya, akademisyenler ve  prematüre doğan çocuklar ile aileleri katıldı. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al