Potter okuyanlar daha iyi bir insana dönüşüyor!

Psikologlara göre Harry Potter okuyanlar daha iyi bir insana dönüşüyor!

Potter okuyanlar daha iyi bir insana dönüşüyor!
Paylaş:

Harry Potter'ı okuyanlar bilir, gerçekten de insanın hayatını, bakışını, anlayışını değiştiren bir dizi kitaptır bu seri. Futbol yerine quidditch sevdirir insana... Peki tüm bu eğlenceli yanlarının yanında Harry Potter okumanın sizi daha iyi kalpli, anlayışlı bir birey haline getirebileceğini biliyor muydunuz?

Bilimsel bir psikoloji dergisinde yayınlanan son araştırmaya göre, 'Harry Potter serisini okumanın genç insanların, göçmenler, eşcinseller veya mülteciler gibi toplum tarafından belirli şekillerde damgalanmış gruplara olan algısını iyileştirdiği' ortaya çıktı...

Journal of Applied Psychology (Uygulamalı Psikoloji Dergisi)'de yayınlanan yeni bir araştırmaya göre Harry Potter okuyan gençlerin azınlık gruplara olan bakışı iyileşiyor

Vt.co'nun haberine göre dergide yer alan açıklamalarda Harry Potter okuyan genç okuyucalar kendilerini Harry karakteri ile kendilerini özdeşleştiriyor.

Bu kişisel ilişkilendirme sayesinde kitabın alt metninde bulunan birçok düşünce biçimini, özellikle de 'başkalarını olduğu gibi kabullenme' algısını kolaylıkla özümsüyor.

Bu iki grup arasında 'önyargı' konusu konuşulduğunda Harry Potter ile kendini ilişkilendiren çocuklar 'göçmenlere karşı daha iyileşmiş bir yaklaşım' sergiledi.

Aynı araştırma ortaokul öğrencileriyle yapıldığında bu daha pozitif hale gelmiş algı, LGBT bireylere karşı görüldü.

Üniversite öğrencileriyle sürdürülen çalışma, kendini Dumbledore'un Ordusu'nda gören okuyucular 'göçmenlere karşı daha olumlu yaklaşım' sergiledi.

ONEDİOBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: