Plasebo antidepresanlar ve psikoterapi kadar etkili

ABD'nin New York kentinde yapılan küçük çaplı bir araştırma plasebonun, depresyon tedavisinde antidepresan ilaçlar ve psikoterapi kadar etkili olduğunu gösterdi.

ABD'nin New York kentinde yapılan küçük  çaplı bir araştırma plasebonun, depresyon tedavisinde antidepresan ilaçlar ve  psikoterapi kadar etkili olduğunu gösterdi. Araştırma ayrıca antidepresan ilaçların çok az sayıda da olsa bazı  hastalar üzerinde, plasebodan daha kötü sonuç verdiğini ortaya koydu. Plasebo hiçbir iyileştirici etkisi olmadığı halde, denenen asıl ilacın  etkisini kıyaslamak amacıyla hastaya verilen madde olarak tanımlanıyor. Adelphi Üniversitesi Gelişmiş Psikolojik Çalışmalar Enstitüsü Dekanı  Jacques P. Barber başkanlığındaki bilimadamlarınca 156 depresyon tanısı konmuş  hasta üzerinde yapılan araştırma, Journal of Clinical Psychiatry adlı psikiyatri  dergisinden yayımlandı. Denekleri “antidepresan alanlar”, “psikoterapi görenler” ve “plasebo  alanlar” olarak üç gruba ayıran araştırmacılar, 16 hafta süren çalışmanın  ardından her 3 gruptaki hastalar arasında belirgin bir fark görülmediğini  saptadı. Araştırmacılar 16 hafta boyunca hergün, ana maddesi Seçici Serotonin Geri  Alım İnhibitörü grubundan sertralin olan bir antidepressan verilen hastalardan  yüzde 31'inin, depresyon belirtilerinde en az yüzde 50 oranında düşme görülen  hastalar olarak tanımlanan “tedaviye cevap verenler” kategorisinde olarak  saptadı. Tedaviye cevap veren hastaların oranı, 4 hafta boyunca haftada 2 kez ve  daha sonra 12 hafta boyunca haftada bir kez destekleyici canladırma terapisi adlı  bir çeşit psikoterapi gören hastalarda yüzde 28 ve plasebo verilen hastalarda ise  yüzde 24 oldu. DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN... Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren, araştırma ekibinin başı Barber,  sonuçların bekledikleri gibi olmadığını ve kendisini şaşırttığını söyledi. Mevcut depresyon tedavilerinin plasebodan daha etkili olduğunu  göstermemesinin depresyon tedavisinin anlamsız olduğu sonucunu doğurmadığına  dikkati çeken Barber, hastaların klinik deneyde plasebo almasının da “tedavi  görmemek ile aynı şey olmadığını” belirtti. Plasebo grubundaki hastaların araştırma boyunca depresyon belirtileri ve  sıhhatleri hakkında kendilerine sorular soran sağlık uzmanlarıyla temas halinde  olduklarına işaret eden Barber, “Bazıları için kendilerine özen gösterilmesi bir  fark yaratabiliyor ve bu çalışmalardaki plasebo etkisini açıklıyor” dedi. Plasebo latincedeki “mutlu olacağım” sözünden geliyor ve hastalıkta,  tedaviyle bağlı olmadan, ölçülebilir, gözlemlenebilir ve hissedilir oranda  görülen iyileşmeleri tanımlamak için kullanılıyor. A.A

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Depresyon vücudunuzun yanı sıra zihninizi de etkileyebilir. Depresyonda olanlarda fazla veya az uykuda kalma sık görülen bir sorundur. Bu oran daha ço
  • Örselenmiş Kadın Sendromuna Dikkat! Çaresizliği öğrenen kadın depresyona giriyor… Anahtar sesi dahi korkutuyor!
  • Hamur işi ve tatlı isteği depresyon habercisi… Mevsimsel depresyon kadınlarda daha fazla görülüyor.
  • Biyoloji ve depresyon ilişkisi nasıldır? İstismar, çatışma ve ciddi hastalıkların depresyon üzerindeki etkisi nedir?
  • Zaman zaman kötü hissetmek hayatın normal bir parçasıdır. Fakat vücudunuzu boşluk ve kaygı esir aldığında ve gitmediğinde bu depresyon olabilmektedir.
  • Majör depresyonun belirtilerinden çaresizlik, değersizlik, olaylara karşı ilgisizlik gibi durumlar rüyalara da yansıyor.
  • Randevu Al