Pirinç tarlasındaki resimler yüzbinlerce turist çekiyor

Japonya'nın kuzeyindeki Aomori kasabasındaki çeltik tarlalarında her yıl çeltikten rengârenk resimler yapılıyor.

Pirinç tarlasındaki resimler yüzbinlerce turist çekiyor

Yerden bakınca fazla bir şey görmüyorsunuz: yeşilin farklı tonlarında filizlenmiş çeltiklerden oluşan sulak tarlalar göz alabildiğine uzanıyor.

Ama gözetleme platformuna tırmanırken bir şeylerin belirdiğini görüyorsunuz. Yeşillikler arasında kızıl kahve rengiyle saldırmaya hazır bir Godzilla canavarı bu.  Bu ilginç eserleri görmek için her yıl Aomori'deki Inakadate köyüne yüz binlerce insan akın ediyor.

Japonca 'Tanbo' resmi olarak ifade edilen bu 'Çeltik Tarlası' resmi, binlerce çeltik bitkisinin uyumlu bir şekilde dikilerek üç boyutlu bir resim oluşturmasına dayanıyor. 1992'de başlayan bu uygulama, zamanın valisinin bölge sakinlerini köye turist çekecek bir etkinlik düşünmeye çağırması üzerine ortaya çıkmıştı.

Rehberime "Neden pirinç?" diye sordum. "Burada pirinç tarlalarından başka bir şey yok" dedi.

8000 kişinin yaşadığı bu uzak köyde hayat pirince dayalı. Pirinç 2000 yıldır bu bölgede yetiştirilen bir ürün.

Çeltikten resimler ilk yapılırken 100 kadar köylü ekime yardım etmiş. İlk eserin yapıldığı tarlaya çeltikle sadece "Pirinçli Köy Inakadate" yazısı yazılmış Japonca. Kimsenin pek ilgisini çekmemiş bu. Daha sonraki yıllarda ise hem çok daha renkli ve etkileyici eserler üretilmiş hem de bunların yapımında teknolojiye de başvurulmuş.

Köy muhtarı Koyu Suzuki her yıl planlanma sürecinin hasat sonrası sonbaharda başladığını ve Nisan'a kadar sürdüğünü, bir ay sonra da çeltik ekiminin yapıldığını söylüyor. "Farklı insanların seveceği türden resimler seçmeye çalıştıklarını" anlatıyor.

Daha sonra köy okulundaki resim öğretmeni Atsushi Yamamoto resmi çiziyor ve bir şirket bilgisayar yardımıyla tasarımı yapıyor. Seyir noktalarından bakınca resme doğru perspektifi vermek önem taşıyor.

İlkbaharın sonuna doğru çeltikler ekiliyor ve Mayıs ile Ekim ayları arasında büyümeye bırakılıyor. 12 çeltik türü ve yedi renk kullanılıyor. İlk filizler çıktığında hepsi birbirine benziyor, ama bitki büyüdükçe renkler farklılaşıyor.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al