PEMBE OYUNCAK KIZLARA ZARARLI

PEMBE OYUNCAK KIZLARA ZARARLI
Paylaş:

Milliyet

Kız çocuklarına alınan pembe oyuncaklar görünümlerini eğitimlerinden çok daha fazla önemsemelerine neden oluyor. İşte detaylar.

İngiltere'de pembe oyuncakların kız çocukları üzerinde olumsuz etkisi olduğu iddiasıyla "Pinkstinks" adlı bir kampanya başlatıldı. Kampanyanın temeli "pembe oyuncaklar, kız çocuklarının dış görünümlerini eğitimlerinden çok daha fazla önemsemesine neden oluyor." üzerine kurulu.

Kampanyaya destek veren Ulusal Tüketici Konseyi eski başkanı Ed Mayo, oyuncaklarda yapılan renk ayrımının çocukların karakterlerini çok erken yaşta tanımladığını iddia etti. Kampanyayı başlatan ekipten Emma Moore, özellikle "The Early Learning Center"ın (okul öncesi eğitim merkezi) piyasaya sürdüğü pembe çamaşır makinesi ve ütü gibi oyuncakların çocukları eğitmekten çok onları yanlış yönlerdiğini ifade etti.

'Roller empoze ediliyor'

Moore, kız çocukları için üretilen bütün oyuncakların niye pembe olduğunu anlamıyorum. Bu oyuncaklar yüzünden çocuklara cinsiyet rolleri olması gerektiğinden çok daha önce empoze ediliyor. " diye konuştu. Moore ayrıca 2. Dünya savaşı'ndan önce pembe rengin daha çok erkek çocuklara yakıştırıldığını söyledi.