Pek çok ülkenin gecesi gündüzüne karıştı

Dünyanın gece çekilen fotoğraflarıyla yapılan bir araştırma, insan yapımı ışıkların her yıl daha parlak hâle geldiğini ortaya çıkardı.

Pek çok ülkenin gecesi gündüzüne karıştı
Paylaş:

2012-2017 yılları arasında dünyada geceleri ışıklarla aydınlatılan alanların yılda yüzde 2 arttığı tespit edildi.

Science Advances dergisinde yayınlanan araştırmada bilim insanları "gecenin yok olmasının" bitki örtüsü, hayvanlar ve insanların esenliği açısından olumsuz etkilere yol açtığını duyurdu.

Araştırmada NASA'nın geceleri ışık seviyesini ölçen özel radyometre uydusu kullanıldı.

Bilim insanları parlaklık seviyesindeki değişimin ülkeden ülkeye değiştiğini de ortaya koydu. ABD ve İspanya gibi dünyanın "en parlak uluslarından bazılarının" parlaklıkları aynı seviyede kalırken Güney Amerika, Afrika ve Asya'daki ülkelerde ışık kirliliği arttı.

Parlaklık seviyesinin azaldığı yalnızca birkaç ülke bulunuyor. Bunların arasında Yemen ve Suriye gibi savaş halindeki ülkeler de yer alıyor.

MAVİ IŞIĞI AZ KULLANIN'

2016 yılında Amerikan Tıp Derneği "kötü tasarlanmış ve yoğun LED ışıklarının zararlı etkilerini" resmen tanıyarak toplumları mavi ışığın bol olduğu bu ışık türünün mümkün olduğunca nadiren ve mavi ışığı az halde kullanmaya teşvik etti. Özellikle uyku halini başlatan melatonin hormonu mavi ışığa karşı hassas.

Nature dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma yapay ışıkların gece faal olan böceklerin polen yayma faaliyetlerini azaltarak bitkilerin üremesini etkilediğini ortaya koydu.

 İngiltere'de araştırmacılar yapay ışığın yoğun olduğu bölgelerdeki ağaçların tomurcuklarını bir hafta erken açtığını keşfetti.

 Bu yıl yapılan bir diğer araştırmada ise kentlerdeki ışıkların geceleri göç eden kuşların davranışlarını "dramatik olarak değiştirdiğini" buldu.

BBC TÜRKÇE

 Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: