Patolojik kumar oynama

Patolojik düzeyde kumar oynama alışkanlığına alkol ve madde bağımlılığı da eşlik edebilir.

Patolojik kumar oynama

Kumar etkinliklerinin tür ve farklılıkları kültürler arasında farklılıklar gösterir. Hangi kültürden olursa olsun kişi sürekli ve yineleyen bir şekilde kumar oynuyorsa bir sorundan söz edilir. Patolojik düzeyde kumar oynama alışkanlığına alkol ve madde bağımlılığı da eşlik edebilir. Bu kişilerin diğerlerine nazaran daha çok heyecan arayışı içinde oldukları, kayıplarla birlikte yaşadıkları depresif ruh halinden kaçış gibi tekrar kumara sığındıkları ve bir kısır döngü içine girdikleri bilinmektedir. Kumar oynadıkları andaki ruh hali ile kumarı bilgi, beceri veya ustalıklarıyla sonucunu kestirebildiklerini hatta değiştirebildiklerini düşünürler. Oysaki davranışın sonucu denetlemesi kumar yönünden mümkün değildir. Ne yüksek sayılar için hızlıca zar atmaları ne kollu makinelerde en verimli olanı seçmeye çalışmaları nede uğur için bir takım hareketler yapmaları sonucu değiştirmeyecektir. Bu kişilerde alkol ve madde bağımlılarında olduğu gibi giderek daha fazla bu konu ile meşgul olurlar. Zamanla yatırdıkları para miktarı giderek artar. Aile üyeleri bu durumdan çok rahatsızdırlar, aile içi iletişimler kötü bir hal alır. Başlangıçta olmayan belirtiler ortaya çıkabilir.Örneğin kumar oynamayınca huzursuzluk yaşama, yerinde duramama, mutsuzluk, sinirlilik gibi. Tüm bunlardan dolayı Patolojik kumar oynamada bir bağımlılık türü gibi ele alınıp tedavi edilmelidir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Temel belirtisi takıntı olan tek hastalık obsesif kompülsif bozukluk değildir. Kişinin takıntılı olduğu başka hastalıklar da vardır.
  • Artan psikolojik sorunlar arasında ilk defa duyulduğunda şaşkınlığa neden olan birçok rahatsızlık, binlerce insanın yaşamını altüst ediyor.
  • Kumar günümüzde gittikçe artan bir şekilde hoşça vakit geçirme, eğlence ve dinlenme aracı olarak gösterilmeye çalışılmakta ve popülaritesi artmaktadır
  • Öfkeyi doğru ifade etme becerisini "öfke kontrolü" olarak adlandırabiliriz. Peki, bu kontrolü sağlamak kolay mıdır? Öfke kontrolü nasıl sağlanır?
  • Tıpkı saç koparma hastalığı gibi dürtü kontrolsüzlüğü ile giden bir başka hastalık da kleptomani, yani çalma hastalığıdır.
  • Öfke kontrol altına alınabilir mi? Öfkeli insan ilişki nasıl olmalı?Prof. Dr. Nevzat Tarhan anlatıyor…
  • Randevu Al