Patatesle milyoner olan adam

William Chase İngilitere’nin Herefordshire bölgesinde patates ekip biçen bir çiftçi. 32 yaşında neredeyse iflas edecek haldeyken 48 yaşında multimilyoner olmuş.

Patatesle milyoner olan adam

Bu süre içinde İngiltere’nin en ünlü cips markalarından Tyrrells’i kurup, en büyük süpermarketlerden biri olan Tesco’ya karşı açtığı davayı da kazanmış. Şimdi 56 yaşında olan Chase, bu adı taşıyan bir votka markasının da sahibi. Kendi çiftliğinde yetiştirdiği patateslerden üretilen Chase Vodka’nın.

İnsanların başarı hikâyelerini sevdiğine inanan Chase, “Tyrrells ilk kurulduğu andan beri medya benim için hep önemli olmuştur. Süpermarketlerin ezdiği bir girişimciydim ve insanlar ezileni desteklemek istiyor” diyor.

İFLAS BAYRAĞI

Chase patates üretimi yapan çiftçi bir aileden gelme. 20 yaşındayken gözü pek bir banka müdürü bulup 200 bin sterlin borç alarak babasının çiftliğini satın almış. Patates fiyatlarında ani iniş çıkışlar olabildiği için 12 yıl boyunca Chase’in işleri de bir düzelip bir bozulmaya devam etmiş.

1992’de aşırı yağış yüzünden patatesi tarlada çürümeye bırakılmış. Chase, “utanç içinde” iflas etmiş. Birkaç ayını Avustralya’da geçirdikten sonra Herefordshire’a geri gelen Chase yeniden borçlanıp tarlayı icra memurlarından geri satın almış.

Bu defa ekstra para kazanmak için patates ticareti yapmış, çiftçilerden patates satın alıp süpermarketlere satmış.

CİPS ÜRETİMİ

Maddi olarak belini doğrultmakla birlikte, “dış görünüşü mükemmel” olmayan patatesleri süpermarketlerin geri çevirmesi canını çok sıkıyormuş. “10 kamyon dolusu patates gönderdiğimde beşi geri geliyordu. Süpermarketlerin biz çiftçilere karşı tutumu çok acı veriyordu” diyor Chase. Geri gönderilen patateslerin cips üreten firmalar tarafından satın alındığını keşfettiği 2002’de hayatının akışı değişmiş Chase’in. Daha önce hiç deneyimi olmadığı halde kendi markasını yaratıp cips piyasasına girmeye karar vermiş.

İngiltere’deki cips üreticilerine tek tek başvurup bu işe nasıl başladıklarını öğrenmek istemiş. Hiçbirinden olumlu yanıt alamayınca ABD’ye gidip Pennsylvania ve Colorado bölgelerindeki fabrikaları dolaşmış. İngiltere’ye döndüğünde Tyrrells adını taşıyan kendi çiftliğinde aynı adla cips fabrikasını kurmuş ve altı ayda üretime geçmiş. Hemen yerel basınla ilişki kurup tanıtımını yapmış, cips örnekleriyle birlikte market market dolaşmış.

YENİ ARAYIŞLAR

“Tyrrells hızla büyüdü ve iyi kâr getirmeye başladı. Dükkanlara paketini 1 sterline satıyordum, onlar da 2 sterline müşteriye satıyordu. Yüzde 35 net kârım oluyordu” diyor Chase. Ama Tesco’nun patates üreticilerine karşı tutumundan dolayı onlara cips vermemeye kararlıymış.

Fakat bir gün bir arkadaşından Tesco’nun Tyrrells cipsi sattığını duymuş. Karaborsadan alıyor ve diğer marketlerdeki fiyattan daha düşük bir fiyata satıyorlarmış. Chase, Tesco’dan bu satışa son vermesini istemiş. Ama reddedilince onlara karşı yaygın bir medya kampanyası başlatmış. Sonunda satışı durdurmuş.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al