Parmak emenler için hizmet

Yaklaşık 3 ay önce açılan Afyonkarahisar Aile Sağlığı Merkezi'nde, altını ıslatma, parmak emme, saldırganlık, kardeş kıskançlığı, yalan söyleme, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi davranışlarda bulunan çocukların ailelerine, danışmanlık hizmeti veriliyor.

Parmak emenler için hizmet
Paylaş:

Yaklaşık 3 ay önce açılan Afyonkarahisar Aile Sağlığı Merkezi'nde, altını ıslatma, parmak emme, saldırganlık, kardeş kıskançlığı, yalan söyleme, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi davranışlarda bulunan çocukların ailelerine, danışmanlık hizmeti veriliyor. parmakemmeAfyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından açılan Aile Sağlığı Merkezi'nde, altını ıslatma, parmak emme, saldırganlık, kardeş kıskançlığı, yalan söyleme, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi davranışlarda bulunan çocukların ailelerine danışmanlık hizmeti veriliyor.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Yaklaşık 3 ay önce faaliyete başlayan merkezde görevli çocuk gelişimi uzmanı Pınar Akyürek, başta obez çocukların motivasyonu olmak üzere çocukların tedavilerini karşılıklı konuşarak yaptıklarını söyledi. Çocuklarından davranış bozukluğu olan veya engelli çocukları bulunan anne babaların onlara nasıl destek olmaları, bu konuda neler yapması gerektiğini anlattıklarını belirten Akyürek, şöyle konuştu: "Kilolu olan çocuklar dışında normal gelişim gösteren engelli bireyler ve bunun gibi 0-18 yaş arası çocuklarla merkezimizde ilgileniyoruz. 0-6 yaş arası çocuklara gelişimsel tarama testleri uyguluyoruz. Mesela 3 yaşındaki çocuğun yaşıtlarına göre nasıl olması gerektiğini, gelişiminin sosyal, ruhsal ve zihinsel gelişiminin nasıl olması gerektiğini, akranlarıyla karşılaştırarak gelişim testi uyguluyoruz. Gelişiminde gerilik saptanan çocukları gerekli birimlere yönlendiriyor ve ailelerine bilgiler veriyoruz." Çocuklarda görülen altını ıslatma, parmak emme, saldırganlık, kardeş kıskançlığı, yalan söyleme, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi sorunlarda da ailelere nasıl yaklaşmaları gerektiğini anlattıklarını bildiren Akyürek, "Gelişim geriliğini gördüğümüz çocukları gerekli birimlere yönlendiriyoruz ve program hazırlıyoruz. Engelli çocukların geride kaldığı alanları nasıl tamamlayacağıyla ilgili öneriler veriyoruz" dedi. Ailelerin yanlış davranışları sonucu çocuklarda davranış problemlerinin meydana geldiğini aktaran Akyürek, merkezde ailelerle konuşarak nasıl davranmaları gerektiğini anlattıklarını kaydetti. Akyürek, 3 ayda 134 çocuğu karşılıklı konuşarak tedavi ettiklerini sözlerine ekledi. A.A